Κυριακή 24 Μαρτίου 2013

O OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Κύπελλο στο Ρέθυμνο. Στον τελικό νίκησε 3-0 τον Φοίνικα Σύρου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ.
Με 30 μπόμπες του Μπόμπι Γιορντάνοφ και την αυτοθυσία του αρχηγού Κώστα Χριστοφιδέλη που έπαιξε δυο συνεχόμενα ματς με ενέσεις, ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-0 (28-26, 25-21, 25-22) τον πρωτάρη Φοίνικα και μετά από διάλειμμα ενός χρόνου,  επέστρεψε στους τίτλους, κατακτώντας το 14ο κύπελλο του, όσα έχουν όλες οι υπόλοιπες ομάδες μαζί.

Στο πρώτο σετ έγινε η μεγάλη ανατροπή όταν ο Φοίνικας προηγήθηκε 21-24 με το Λάππα, αλλά  στις επόμενες 9 περιστροφές δεν είχε  ούτε μια θετική ενέργεια ( οι δυο πόντοι του προήλθαν από χαμένα σερβίς  των Σμαραγδή, Φιλίποφ)  για να φτάσουμε  στο 28-26.
 Σημαντικό ρόλο έπαιξε το σερβίς με άλμα του Σμαραγδή(του έδωσε ο Καζάζης εντολή να ρισκάρει)  από το 22-24,  που χάλασε την άψογη ως τότε υποδοχή του  Φοίνικα. H νησιώτικη ομάδα  έχασε  3 σετ μπολ, αφού  Γιορντάνοφ μείωσε  σε 22-24,  με νέα επίθεση έκανε το 23-24 και με μπλοκ του Φιλίποφ στο Λάπα φτάσαμε στο 24-24. Νέα επίθεση του Γιορντάνοφ για το 25-24, χαμένο σερβίς του Σμαραγδή(25-25), τον μιμήθηκε ο Ντορνέλας (26-25), επανέλαβε ο Φιλίποφ(26-26) για να τελειώσει το σετ με επίθεση του Κοκκινάκη και άουτ του  Κοβάσεβιτς.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του, με τον Στεφάνου να καλύπτει στο φλότινγκ σέρβις τον Κοκκινάκη και η φάση που έκρινε τον νικητή έγινε στο 20-19, όταν μετά από κακή υποδοχή, ο Ντορνέλας μόνος πάνω στο φιλέ κατέβασε τη μπάλα στο αντίπαλο τερέν. Ο διαιτητής Καραμπέτσος έδειξε υπέρβαση , κι αντί να γίνει το 20-20, φτάσαμε στο 21-19, σκαλοπάτι για το τελικό 25-21, παρά τα δυο συνεχόμενα ταιμ αουτ του  Ανδρεόπουλου(22-20 και 23-20)
Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ, με τον Φοίνικα να προηγείται 13-17 και τον Ολυμπιακό να ροκανίζει τη διαφορά και να ισοφαρίζει με μπλοκ του Χριστοφιδέλη. Με σερβίς του ίδιου  φτάσαμε στο 24-21 χάρη σε μπλοκ του Φιλίποφ για να τελειώσει το ματς με επίθεση του κορυφαίου του τελικού Μπόμπι Γιορντάνοφ.
Τα σετ: 28-26, 25-21, 25-22
Ολυμπιακός (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γιούρισιτς 7 (7/10 επ.), Φιλίποφ 4 (3 μπλοκ), Κοκκινάκης 9 (9/16 επ., 76% υπ. – 24% άριστες), Γιορντάνοφ 30 (26/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 3 (2/6 επ., 1 άσο), Στεφάνου –λ (77% υπ. – 64% άριστες) / Σωτηρίου, Ποτότσνικ.
Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Σουλτανόπουλος 9 (5/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/3 επ.), Κοβάσεβιτς 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Ντορνέλας 13 (13/36 επ.), Λάππας 8 (8/20 επ., 75% υπ. – 55% άριστες), Γκαράς -λ 62% υπ. – 50% άριστες) / Θάνος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Νικηφορίδης, Αρβανίτης, Ίλιτς.