Σάββατο 2 Μαρτίου 2013

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΑΙΑΝΤΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού στο κατάμεστο ΔΑΚ Άργους και πήρε το πρώτο «εισιτήριο» για τον αυριανό τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων.
Στο πρώτο σετ, η ομάδα του Βλαχονικολού με όπλο της σερβίς πήρε από την αρχή διαφορά ασφαλείας (9-6, 15-9) χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα από τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό που με προσπάθειες των Αργυροπούλου-Κουτρουμπή και Μπέλλου κατάφερε μόνο να μειώσει 21-19 χωρίς να απειλήσει τον Παναθηναϊκό που κατέκτησε το σετ 25-19.
Η έναρξη του δεύτερου σετ έμοιαζε εύκολη για τον Παναθηναϊκό (7-5, 14-7, 18-10). Όμως λίγο οι φωνές του προπονητή του Φιλαθλητικού, Βασίλη Παπαδημητρίου που αφύπνισε τις παίκτριές του μαζί με τα πολλά λάθη του ΠΑΟ κυρίως στην υποδοχή έφεραν το 21-21. Το άγχος μεταφέρθηκε στο «πράσινο» στρατόπεδο και ήρθε η ισοφάριση σε 1-1 με τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό να κατακτά το σετ 27-25 (μετά από δυο λάθη των τυπικά γηπεδούχων).
Με την Βασιλαντωνάκη να μπαίνει στη θέση της Λιάγκη, ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες επιθετικές λύσεις απέναντι στον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό που είχε μπει καλύτερα στο τρίτο σετ. Ωστόσο, η υποδοχή του ΠΑΟ είχε χαλάσει από τα σερβίς της Μπαρδώκα (22-23, 22-24) με τις «πράσινες» να μειώνουν εκ νέου αλλά το σετ να καταλήγει στην ομάδα της Λάρισας 28-26.
Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και πήρε μεγάλη διαφορά με «κλειδί» το σερβίς του (9-2, 16-5, 18-9) το σετ με 25-17, φτάνοντας στην ισοφάριση 2-2.
Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟ με τη Βασιλαντωνάκη στο πρώτο μισό του σετ και τη Σωτηρίου στο υπόλοιπο κατάφερε να τελειώσει τις κρίσιμες φάσεις και να χτίσει μικρή αλλά καθόλου αμελητέα διαφορά και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό μετά από 22 χρόνια.
Τα σετ: 25-19, 25-27, 26-28. 25-17, 15-10

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βλαχονικολός): Μικρουδακη 14 (1 ασος 13/27 επ.), Γλύκα (4 ασ., 1 μπλοκ), Καββαδία 14 (7/22 επ. 7 μπλοκ), Σωτηριου 17 (14/33 επ., 2 άσοι), Τσατσουρι 14 (5/8 επ., 5 ασοι, 4 μπλοκ), Λιάγκη 13 (9/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γεωργίου –λ (36% υπ. – 25% άριστες) / Βασιλαντωνακη 15 (14/26 επ., 1 άσο), Αποστολάκη
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ (Παπαδημητρίου): Αργυροπούλου 21 (20/52 επ., 1 μπλοκ), Μπαλδώκα 11 (7/30 επ., 4 άσοι), Κουτρουμπή 14 (8/22 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Χαραβελούλη 8 (3/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ). Παραφέστα 1, Μπέλλου 6 (1/3 επ., 5 άσοι), Κότσιρα –λ (22% υπ. - 12 άριστες / Αθανασιάδου, Βενέτη, Κορώνα 1, Τζαβάρα

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, ο Αίας Ευόσμου επικράτησε 3-0 του Γ.Σ Άργους και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων. Στο κατάμεστο ΔΑΚ Άργους η μάχη της κερκίδας μοιράστηκε αφού η τοπική κοινωνία στήριξε το Γυμναστικό Σύλλογο ενώ από την άλλη μεριά ο Αίας Ευόσμου είχε κατέβει οργανωμένα να στηρίξει τις Νεάνιδες του, οι οποίες θεωρούνται και από τα φαβορί της διοργάνωσης.

Ο Αίας έκανε εύκολα το 1-0 απέναντι στον Γ.Σ Άργους, με την Χρηστινίδου να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και την Χατζηευστρατιάδου να τελειώνει τους πρώτους χρόνους. Οι τυπικά γηπεδούχες πήραν διαφορά (13-10, 20-16) και το σετ τελείωσε 25-20.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, εντυπωσιακές άμυνες από τις δυο ομάδες αλλά το προβάδισμα είχε σταθερά ο Αίας Ευόσμου. Η Χατζηευστρατιάδου, αν και κεντρική, οδηγούσε την ομάδα της στον τελικό παρέα με την Ξενιτιάδου. Από την άλλη, η ομάδα του Άργους προσπαθούσε να μένει κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες των Μπούκουρα και Καραμούντζου χωρίς όμως να απειλεί τον αντίπαλο. Το σετ τελείωσε 25-15 και το 2-0 επιβεβαίωσε ότι ο Αίας ήταν το φαβορί του δεύτερου ημιτελικού.

Το 25-10 και το 3-0 έγινε ακόμα πιο εύκολα για την ομάδα του Ευόσμου μέσα σε έξαλλα πανηγύρια και «όλε» στην κερκίδα.

Τα σετ: 25-20, 25-15, 25-10