Σάββατο 9 Μαρτίου 2013

ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-0 ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Μία ακόμα ήττα για το γυναικείο μας τμήμα, από το ΑΣ ΦΟΙΝΙΚΑ στο Σαλπέας με 3-0 (25-23, 25-18, 25-23).
Η ομάδα μας μπήκε στον αγώνα με πολύ διάθεση και έπαιξε καλό βόλει. Όμως οι απουσίες που είχαμε μας στοίχισαν πολύ, κύρια στην υποδοχή. Και από τη στιγμή που υπήρχε μεγάλο πρόβλημα στο σημείο αυτό, ήταν πολύ δύσκολο να βγει ολοκληρωμένη φάση, όσο διάθεση και να υπήρχε.
Το γεγονός όμως ότι παρουσιαστήκαμε αποδυναμωμένοι στον αγώνα αυτό και θα παρουσιαστούμε ακόμα περισσότερο στη συνέχεια, αυτό καθόλου δε μας προβληματίζει και η προσπάθεια όλων μας, θα είναι ώστε στη συνέχεια να σεβαστούμε όλους τους αντίπαλους μας και να αγωνιστούμε απέναντι τους με όλο το υπάρχον σε κάθε αγωνιστική δυναμικό μας, το οποίο θα εκπέμπει πάνω απ΄ όλα υγεία.
Στο 1ο σετ, ο Φοίνικας πήρε μια διαφορά με 6-2, την οποία γρήγορα καλύψαμε ισοφαρίζοντας. Από κει και μετά οι ομάδες πήγαν κοντά στο σκορ, μέχρι να το κατακτήσει ο Φοίνικας.
Παρί ΚΑΤΡΑΜΑΔΟΥ
Στο 2ο σετ, ο Φοίνικας πήρε μεγάλες διαφορές με 17-9, 21-11, όμως η ομάδα μας αντέδρασε, μείωσε σε 22-18 με αντεπίθεση διάρκειας. Στο σημείο αυτό, ο προπονητής του Φοίνικα κ. Μυλωνάκης πήρε τάιμ άουτ. Στην είσοδο της ομάδας μας στον αγωνιστικό χώρο, τιμωρηθήκαμε με πρώτη κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση εισόδου και στη συνέχεια με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία. Με τον τρόπο αυτό το σκορ, πήγε στο 24-18 και ουσιαστικά παρεδώθη στο Φοίνικα. Η ενέργεια αυτή του διαιτητή κ. Μιχαήλογλου, περισσότερο για το χρονικό σημείο που επελέγη για να κριθεί τιμωρητέα μια παράβαση, κρίνεται αψυχολόγητη. Ουσιαστικά τέλειωσε το σετ, υπέρ μιας ομάδας με 2 συνεχόμενες κίτρινες κάρτες. Δε λέμε ότι οι παραβάσεις δεν πρέπει να τιμωρούνται σε κρίσιμα σημεία, αλλά η καθυστέρηση εισόδου από τάιμ άουτ, δε νομίζουμε ότι πρέπει να επισύρει ποινή πόντου στο 23 ... ενός σετ.
Το 3ο σετ, ξεκίνησε με 1-0 υπέρ του Φοίνικα, λόγω νέας κίτρινης κάρτας, πάλι λόγω καθυστέρησης εισόδου της ομάδας μας στον αγωνιστικό χώρο. Αυτή ήταν η 4η κίτρινη σε βάρος μας στον αγώνα.
Από κει και μετά η ομάδα μας, πήρε διαφορά στο σκορ, προηγηθήκαμε με 16-12, ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 16-16, οι ομάδες πήγαν πόντο - πόντο, μέχρι να φτάσουμε στο τέλος, όπου ο Φοίνικας πιο ψύχραιμος και τυχερός πανηγύρισε σετ και αγώνα.
Ο Φοίνικας, έπαιξε πολύ καλό βόλει. Δείχνει τις τελευταίες αγωνιστικές σημεία ανάκαμψης και δε φαίνεται να έχει και ιδιαίτερη σχέση με την ομάδα που αντιμετωπίσαμε στον 1ο γύρο. Η νίκη του, ήταν δίκαιη.
Όσον αφορά τη διαιτησία, πέρα των γεγονότων του τέλους του 2ου σετ, κάποια άλλα λάθη του κ. Μιχαήλογλου δε υποστηρίζουμε ότι ευθύνονται για την ήττα μας.
ΑΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Μυλωνάκης) Παναγιωτοπούλου, Κολοβού, Αδαμίδου, Τσιμηλά, Μουλά, Καλαφάτη, Χρήστου (λ), Στρατηγού, Λεμονίδου, Θεοδωράκη.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Σαραντίτης, Σκαρτάδος) Κατραμάδου, Καραγιαννίδου, Πατσιαβούδη, Γκουντιμένκο, Μουρατίδη, Κοκκινάκη, Δούκα (λ), Χίου, Βουλγαράκη, Ρασίμι.