Τετάρτη 13 Μαρτίου 2013

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

«Κυανόλευκο» μπλοκ παραμονής επί του Παναθηναϊκού (φωτο)
Με όπλο το μπλοκ ο Ηρακλής πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 (25-21, 25-13, 28-26) επί του Παναθηναϊκού στη Μίκρα για την 20η αγωνιστική της Βόλεϊ Λιγκ, κάνοντας πολύ σημαντικό βήμα σωτηρίας.

Με το «τρίποντο» αυτό η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ αύξησε τη διαφορά της από τους «πράσινους» στους 7 βαθμούς, πράγμα που σημαίνει πως αν αυτή (η διαφορά) παραμείνει σε αυτό το επίπεδο ή αυξηθεί στις δύο επόμενες και τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός θα υποβιβαστεί στην Α2 χωρίς αγώνες πλέι άουτ. Αν η βαθμολογική διαφορά πέσει κάτω από τους 7 βαθμούς τότε ο 10ος της βαθμολογίας θα παίξει μπαράζ παραμονής με τον 11ο, έχοντας πλεονέκτημα έδρας.
Μετά από 20 αγώνες η Νίκη Αιγινίου είναι στην 9η θέση με 23 βαθμούς, ο Ηρακλής στη 10η με 22 και ο Παναθηναϊκός στην 11η με 15. Ο Ηρακλής έχει να δώσει ακόμα εκτός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό και εντός έδρας με τον Άρη, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει συνεχόμενο εκτός έδρας αγώνα με τον Άρη και τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τη Νίκη Αιγινίου. Η Νίκη Αιγινίου στην 21η αγωνιστική υποδέχεται την Κηφισιά και τελευταία αγωνιστική θα παίξει στην Κυψέλη με τον Παναθηναϊκό.
Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα του Ηρακλή που με 12 έναντι 5 μπλοκ και πίεση από την θέση του σέρβις έκανε εύκολα τα πράγματα σε πρώτο και δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο τρίτο σετ, αλλά η θέληση των παικτών του Γηραιού ήταν αυτή που στο τέλος μέτρησε. Η νίκη αυτή ήταν η 8η του Ηρακλή στο πρωτάθλημα και η 6η συνεχόμενη του Ηρακλή επί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα.

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά και με το σερβίς του Ανδρεάδη έκανε το 5-0 επιβάλλοντας τον ρυθμό του. Οι «πράσινοι» ισορρόπησαν τον αγώνα, αλλά πάντα ακολουθούσαν στο σκορ παρά τα διαδοχικά χαμένα σερβίς του «γηραιού». Η διαφορά μειώθηκε σε 15-13 αλλά από εκεί και πέρα ο Ηρακλής με «κόντρα» επιθέσεις Τζιουμάκα και δυνατό μπλοκ αύξησε το σκορ σε 17-13, 20-14 και παρότι ο Παναθηναϊκός με άσσο του Μανιόπουλου και μπλοκ του Στίγγα μείωσε σε 22-20 ο Ιωάννου πάτησε γραμμή σε πλασέ που επιχείρησε. Ο Βασίλης Ράπτης που ήταν άριστος είδε την παράβαση και ο Ηρακλής έκανε το +3 (23-20) και με νέο λάθος (φιλέ Λιβαθηνού) ξέφυγε 24-20 και πήρε το σετ 25-21.

Μονόλογος του Ηρακλή ήταν το 2ο σετ όπου μετά από διαδοχικά λάθη των «πρασίνων» ξέφυγε 7-2. Στο 12-8 ο Τζιουμάκας πήγε στο σερβίς και έκανε σερί 3-0 κάνοντας το 15-8. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχασαν κάθε έλεγχο και ο Τζιουμάκας με επιθέσεις αύξησε τη διαφορά σε 22-11. Ο Πρωτοψάλτης μείωσε για τον Παναθηναϊκό αλλά το σετ τελείωσε στο +12 (25-13).

Στο τρίτο σετ το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ξεφεύγουν κατά διαστήματα στο σκορ. Το 4-4 έγινε 4-8 με τα σέρβις του Βόγκελ και τρία συνεχόμενα μπλοκ από τον Στίγγα. Το 5-9 έγινε 9-9 με τα σερβίς του Τζιουμάκα, ενώ με άσο του Ανδρεάδη διαμορφώθηκε το 14-12. Ο Παναθηναϊκός πάλι με τον Βόγκελ στο σέρβις έτρεξε σερί 4-0, διαμορφώνοντας το 16-14 σε 16-18. Το ματς τελείωσε με άσο του Τζιουμάκα στον Πρωτοψάλτη με την μπάλα να βρίσκει στον ώμο τον ακραίο του Παναθηναϊκού.

Διαιτητές: Ράπτης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Κάλλης
Τα σετ: 25-21, 25-13, 28-26
*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 6 άσσοι, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 5 (4/4, 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 10 (6/9, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 12 (5/6, 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Εφραιμίδης Δ. 7 (6/10, 1 άσσος, 70% υπ.), Τζιουμάκας 17 (12/28, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Κολτσιάκης 2 (2/9, 58% υπ.) / Κουζούνης (λ. - 50% υπ., 28% άριστες), Σταυρακάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 5 (5/15, 36% υπ.), Ιωάννου 7 (5/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 12 (11/20, 1 άσσος, 56% υπ.), Βόγκελ 9 (7/12, 2 άσσοι), Στίγγας 8 (4/9, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 2 (1/2, 1 άσσος) / Ζήσης (λ.- 58%υπ. - 38% άριστες), Μανιόπουλος 3 (2/4, 1 άσσος, 60% υπ.).