Παρασκευή 8 Μαρτίου 2013

Η 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΑΕΚ άφησε βαθμό στη Θεσσαλονίκη, αλλά εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 Γυναικών. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη "μάχη" της ουράς, ενώ οι Τράχωνες βρισκονται σε δυσχερή θέση.

Νίκη παραμονής πέτυχε ο Παναθηναϊκός! Οι "πράσινες" επιβλήθηκαν με 3-1 των Μακεδόνων Αξιού για την 20η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και διατήρησαν ατόφιες τις ελπίδες παραμονής τους στην κατηγορία. Και οι φιλοξενούμενες βρίσκονται στην ίδια μοίρα.
Στην 4η θέση της βαθμολογίας εδραιώθηκε ο ΟΠΕ Ρεθύμνου που νίκησε με 3-2 τους Τράχωνες στον Άλιμο. Οι γηπεδούχοι πήραν μεν ένα βαθμό, όμως οδεύουν μαθηματικά προς την Α2.
Νωρίτερα και σε έναν αγώνα με μεγάλο ενδιαφέρον για την ουρά,  το Ανατόλια κατάφερε να οδηγήσει την ΑΕΚ στα πέντε σετ! Το Ανατόλια γνώρισε την ήττα με 3-2, ωστόσο αυτός ο βαθμός που εξασφάλισε, ίσως αποδειχθεί πολύτιμος για τη συνέχεια.
Παρά το δύσκολο απόγευμα η ΑΕΚ εξασφάλισε και τυπικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.
Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 3-0 του Ηρακλή Κηφισιάς στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης,  ενώ το Μαρκόπουλο πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα με την "καθαρή" νίκη του επί των Βριλησσίων. Τέλος, το Ωραιόκαστρο πήρε μια άνευ σημασίας νίκη κόντρα στον Ηρακλή με 3-0.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα:
Τράχωνες-ΟΠΕ Ρεθύμνου 2-3 (20-25, 25-22, 27-25, 21-25, 11-15)
Ανατόλια-ΑΕΚ 2-3 (27-25, 17-25, 14-25, 25-22, 11-15)
Ηρακλής Θ.- ΔΑΣ Ωραιοκάστρου 0-3 (21-25, 24-26, 20-25)
Μαρκόπουλο-Βριλήσσια 3-0 (25-20, 25-11, 25-20)
Παναθηναϊκός-Μακεδόνες Αξιού 3-1 (25-20, 25-20, 16-25, 25-8)
Ολυμπιακός-Ηρακλής Κ. 3-0 (25-13, 25-16, 25-18)

12. ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ (14-56) 06
* Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τρεις (3) τελευταίες θέσεις στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 2013-2014.
* Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-4 θα αγωνισθούν σε Play Off.