Δευτέρα 18 Μαρτίου 2013

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ - ΚΗΦΙΣΙΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Νίκη οκτάδας, ήττα play out
Σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι, με πολλές ανατροπές και διακυμάνσεις στο σκορ, η Κηφισιά πέρασε από το Αιγίνιο, κερδίζοντας με 2-3 σετ τη Νίκη. Με αυτό το διπλό, η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη είναι σίγουρα στην οκτάδα και υπό προϋποθέσεις βλέπει και εξάδα. Αντίθετα η Νίκη Αιγινίου παρότι πήρε ένα βαθμό και θα τα παίξει όλα για όλα στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Παναθηναϊκό σε δύο εβδομάδες περιμένοντας παράλληλα νίκη του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.
Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, πατούσαν καλύτερα στο τερέν του κλειστού στο Αιγίνιο και βρίσκονταν συνεχώς μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι την κακή υποδοχή των γηπεδούχων. Με αιχμές τους Μπέλο, Νικολάκη και Σόουζα η Κηφισιά από το 8-9 που διαμόρφωσε ο Ποτολίδης κάνοντας περίπατο στο υπόλοιπο σετ. Η διαφορά βρισκόταν πάντα ανάμεσα στους 3 με 5 πόντους και το σετ έληξε υπέρ της ομάδας των βορείων προαστίων με σκορ 19-25.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο συναρπαστικό αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο τερέν. Ο Βούλγαρος Γκεοργκίεφ και ο Αμερικάνος Μακλάχλιν εκμεταλλεύθηκαν τις αδυναμίες της Κηφισιάς στην άμυνα και βοήθησαν στα μέγιστα την ομάδα της Κατερίνης να πάρει το σετ οριακά με 27-25. Τα λάθη των Μπέλου και Καρυπίδη στα τελευταία δευτερόλεπτα του σετ απέβησαν μοιραία για την Κηφισιά σε ένα σετ που διήρκησε λίγο περισσότερο από μισή ώρα.

Το τρίτο σετ έμοιαζε πολύ στο πρώτο, αφού η ομάδα της Αθήνας το κατέκτησε εύκολα πιέζοντας στο σερβίς και έχοντας τους Μπέλο και Νικολάκη σε πολύ καλή βραδιά. Τα μπλοκ για την Κηφισιά βγήκαν, οι υποδοχές της Νίκης δεν ήταν οι ιδανικές με αποτέλεσμα να τελειώσει το σετ εύκολα για τους φιλοξενούμενους με 19-25, κάνοντας το 1-2 πανηγυρίζοντας και μαθηματικά την παραμονή τους αλλά και την είσοδό τους στην οκτάδα.

Πλέον στο κλειστό μια ομάδα καιγόταν και αυτή ήταν η Νίκη Αιγινίου. Η Κηφισιά δεν «κατέβηκε» στο τέταρτο σετ έχοντας στο μυαλό της ότι ο στόχος επετεύχθη με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα σερί 5-0 στην αρχή και έκτοτε να μην ξανακοιτάξουν πίσω. Παρά τις φωνές και τις παρατηρήσεις του Κώστα Αρσενιάδη, η Κηφισιά δεν κατάφερε να πλησιάσει την Νίκη (18-16, η μικρότερη διαφορά στο συγκεκριμένο σετ), με αποτέλεσμα το σετ να λήξει 25-18, με τους οπαδούς της Νίκης Αιγινίου να είναι στο «πόδι». Ποτολίδης, Γκεοργκίεφ και Παπαδημητρίου κράτησαν ζωντανή τη Νίκη με την εμφάνισή τους, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Με το κλειστό του Αιγινίου να «βράζει» δημιουργώντας μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, ο Μακλάχλιν σέρβιρε για το πέμπτο και τελευταίο σετ που θα έκρινε και την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, προερχόμενοι με φόρα από το νικηφόρο προηγούμενο σετ και προηγήθηκαν με 5-2 έχοντας πολύ καλό μπλοκ και  αναγκάζοντας σε λάθη την Κηφισιά. Το 11-9 του Μακλάχλιν έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων αλλά σε αυτό το σημείο η Κηφισιά αφυπνίστηκε. Σόουζα και Μπέλος προσέφεραν πόντους σε κρίσιμα σημεία και έκαναν την ανατροπή από το 12-10 που είχε ωστόσο διαμορφώσει ο Ποτολίδης σε 12-14. Η ομαδική προσπάθεια στο μπλοκ της Κηφισιάς βοήθησε έτσι ώστε να τελειώσει το ματς υπέρ των φιλοξενουμένων. Το παιχνίδι τελείωσε με σερβίς του Αμερικάνου Μακλάχλιν το οποίο κατέληξε άουτ, χαρίζοντας τη νίκη στη Κηφισιά με 13-15 και κατ’ επέκταση με 2-3 σετ.

Πλέον η Κηφισιά φτάνει τους 29 βαθμούς εξασφαλίζοντας την είσοδο στην οκτάδα και υπό προϋποθέσεις μπορεί να βγει και έκτη. Αντίθετα η Νίκη Αιγινίου θα τα παίξει όλα για όλα την τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Παναθηναϊκό, έχοντας και το αυτί της και στο ματς της  Μίκρας αφού για να αποφύγει τα πλέι άουτ θα πρέπει μεν να πάρει τρίποντο απέναντι στους πράσινους αλλά παράλληλα ο Ηρακλής να πάρει επίσης τρίποντο απέναντι στον Άρη. Η 22η και τελευταία αγωνιστική αναμένεται λοιπόν με τεράστιο ενδιαφέρον.
Tα σετ: 1ο:19-25, 2ο:27-25, 3ο:19-25, 4ο:25-18, 5ο:13-15.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θεμελής

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου  9 (8/13, 1 μπλοκ, 47% υπ.), Μακλάχλιν 11 (9/30, 2 μπλοκ, 62% υπ.), Γάτσης 13 (8/11, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ντάμποβιτς 2 (2 μπλοκ), Γκεοργκίερφ 21 (18/44, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ποτολίδης 12 (8/16, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 74% υπ., 56% άριστες), Γεωργόπουλος Β. 5 (4/10, 1 μπλοκ, 50% υπ.), Αναστασιάδης, Παράσογλου.
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 7 (1/3, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Καλαϊτζίδης 12 (6/14, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ντε Σόουζα 14 (13/23, 1 μπλοκ, 61% υπ), Παπαγγελόπουλος 7 (5/10 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέλλος 26 (23/51, 3 μπλοκ),  Καριπίδης 15 (14/24, 1 μπλοκ, 68% υπ.) / Ταμπουρατζής –λ (52% υπ. – 36% άριστες) / Κούνας, Παπαδόπουλος, Ρεζκ, Δεληπρίμης 1 (1 άσσος).