Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2013

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΙΚΑΡΟΣ 3-1 ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Σοφία ΔΟΥΚΑ
Επιστροφή στις νίκες για το γυναικείο μας συγκρότημα και παράλληλα επιστροφή στις προνoμιούχες θέσεις, μετά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής, του β΄ όμιλου του Περιφερειακού πρωταθλήματος.
Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα μας ανήλθε στη 2η θέση της βαθμολογίας, η οποία δίνει άνοδο στην Α2 Εθνική, από αγώνες μπαράζ, μετά τη νίκη μας εντός έδρας επί του Ίκαρου, ενώ το Ίλιο ηττήθηκε στο Αιγάλεω από την τοπική ομάδα και έτσι το προσπεράσαμε στη βαθμολογία.
Στον αγώνα μας με τον Ίκαρο, επικρατήσαμε με 3-1 (23-25, 27-25, 25-19, 25-16). Η ομάδα μας απέδωσε καλό βόλει, αλλά λίγο ήθελε να χάσουμε έναν ή περισσότερους πολύτιμους βαθμούς, από στιγμές χαλάρωσης και ολιγωρίας.
Στο 1ο σετ, μπήκαμε πολύ καλά, παίζοντας όμορφο βόλει, πήραμε διαφορά μέχρι 5 πόντους με 13-8, ο Ίκαρος όμως με υπομονή και συγκρατημένο και απλό παιχνίδι, ροκάνιζε τη διαφορά, ισοφάρισε σε 22-22 και κατάφερε και ''έκλεψε'' το σετ, ίσως χωρίς να το καταλάβουμε.
Ίδια περίπου εικόνα και στο 2ο σετ, στο οποίο προηγηθήκαμε με διαφορές μέχρι 6 πόντους (7-1), ο Ίκαρος και πάλι μείωσε τη διαφορά, ισοφάρισε στο 24-24, έφτασε σε σετ-μπολ με 24-25, αλλά η ομάδα μας, διαχειρίστηκε με ψυχραιμία τους τελευταίους πόντους και με σερί 3-0, ισοφάρισε σε 1-1 τα σετς.
Στα επόμενα δύο σετς, η ομάδα μας δεν έδωσε δικαιώματα στον Ίκαρο, να διεκδικήσει κάτι παραπάνω και χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες, έφτασε στο τελικό 3-1.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Παπαστάμου, Τρύπα. Με λάθη οι επόπτριες κες. Λιάκου, Πανίδη, όμως αυτό δε δίνει το δικαίωμα στον προπονητή του Ίκαρου κ. Πανταζή, για τις φραστικές επιθέσεις που εξαπέλυσε κατά αυτών, λέγοντας πράγματα τα οποία δεν ευσταθούν σε καμία πραγματικότητα. Μπορεί να είχε δίκιο για κάποιες υποδείξεις τους, αλλά από τη στιγμή που ο διαιτητής έπαιρνε τις φάσεις πάνω του και σφύριζε το σωστό, τότε δε νομίζουμε ότι ευσταθούν οι οποιοσδήποτε διαμαρτυρίες. Η καθιέρωση των εποπτών σε κάποιους αγώνες, γίνεται σε εφαρμογή της συμφωνίας ΕΣΠΕΔΑ - ΣΥΔΠΕΔΑΠ, για να μπορούν κάποιοι νέοι διαιτητές να αποκτούν εμπειρίες, αλλά και για βοήθεια στο έργο των διαιτητών. Και οποιαδήποτε σχέση θέλει να δώσει κάποιος για ορισμούς διαιτητών σε άλλα πρόσωπα εκτός της Επιτροπής Διαιτησίας, μακριά από μας, γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα τους αντιμετωπίσουμε με άλλο τρόπο.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Σαραντίτης - Σκαρτάδος) Ορνιθοπούλου, Βουλγαράκη, Πατσιαβούδη, Γκουντιμένκο, Μουρατίδη, Κοκκινάκη, Βλάχου (λ), Κατραμάδου, Καραγιαννίδου, Δούκα, Χίου, Σιμιτζή.
ΑΕ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: (Πανταζής - Βρεττού) Σημαιοφορίδου, Καλαφάτη, Θεοχάρη, Καρκατζούλη, Κουμβάκη, Βλάχου, Φλουρή (λ), Γενναίου (λ), Δήμου, Τσόβολου, Ζώτο, Μπουρουλίτη.