Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου 2013

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-1, ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός, 03/02

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Volleyleague νικώντας με 3-1 (25-23, 21-25, 25-21, 25-20) σετ του Παναθηναϊκού, εντός έδρας, για την 16η αγωνιστική. Η ομάδα του Άρη Γιαμακίδη βρίσκεται πλέον στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα μειώνοντας στους δύο βαθμούς τη διαφορά από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τον Παμβοχαϊκό που έχουν από 31 βαθμούς και βρίσκονται στην 2η και 3η θέση αντίστοιχα.
Ο Παναθηναϊκός με κεκτημένη ταχύτητα μετά και τις καλές εμφανίσεις κόντρα στον Ολυμπιακό μπήκε στο παρκέ με στόχο να επιβάλλει το ρυθμό του, κάτι που κατάφερε μέχρι και το 2-6 και το 4-8 αιφνιδιάζοντας κατά κάποιο τρόπο τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους σε επίθεση και μπλοκ και να ισοφαρίζουν σε 9-9.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ στο 12-11 μετά από λάθος επίθεση του Γουόλκερ.  Με επιθέσεις των Γουόλκερ , Βόγκελ ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 14-15 αλλά ο Αρμενάκης ισοφάρισε σε 16-16. Με τον Χατζηηλιάδη να χαλάει με τα σερβίς του την υποδοχή του Παναθηναϊκού ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 3-0 (άσος Χατζηηλιάδη,μπλοκ στον Ιωάνου, επίθεση Ντο Σάντος ) για το 19-16. Ο Αρμενάκης έκανε το 22-19 για να μειώσει ο Ιωάννου σε 22-20. Μάλιστα ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 24-20 μετά από μπλοκ του Παντακίδη στον Ιωάννου.  Οι πράσινοι δεν το έβαλαν κάτω και έτρεξαν ένα σερί 0-3  (λάθος σερβίς του Κανέλλου, ατομικό μπλοκ του Στίγγα στον Ντο Σάντος και άσος Γουόλκερ) για το 24-23. Ο Αρμενάκης όμως διαμόρφωσε το 25-23 βάζοντας τη σφραγίδα του στο σετ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να χαλαρώνουν επικίνδυνα και τους πράσινους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 6-10. Με δύο σερί επιθέσεις από του Γουόλκερ και μία άουτ επίθεση του Χατζηηλιάδη  ο Παναθηναϊκός κρατούσε σταθερά τη διαφορά στους +4 10-14. Βλέποντας τους φιλοξενούμενους να προηγούνται ο Άρης Γιαμακίδης έριξε στη μάχη τον Αμπουίλα στη θέση του Πλίκα με τον νεαρό να πιάνει δύο σε μπλοκ τον Ιωάννου και να μειώνει σε 18-22. Ο Παναθηναικός έφθασε σε σετ μπολ στο 18-24 αλλά δύο επιθέσεις του Ντο Σάντος και ένα νέο μπλοκ των  Αμπουίλα, Παντακίδη στον Ιωάννου μείωσαν για τον ΠΑΟΚ σε 21-24. Ο Πρωτοψάλτης όμως με επίθεση διαμόρφωσε το 1-1 (21-25).

Με τον Αμπουίλα να ξεκινάει βασικός στην ομάδα του ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με επίθεση του Αρμενάκη με 6-4 και με επίθεση του Ντο Σάντος 9-6. Νέο μπλοκ του Αμπουίλα στον Βόγκελ έκανε το 10- 7 και έδωσε αέρα τριών πόντων στη γηπεδούχο ομάδα.

Ο Γουόλκερ μείωσε σε 11-9 αλλά λάθος σερβίς από τον Βόγκελ έκανε το 12-9. Ο Αρμενάκης μπλόκαρε τον Πρωτοψάλτη για το 13-11 για να ακολουθήσει άουτ επίθεση του Ιωάννου για το 14-11. Ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό time out με 16-12.

Λάθος σερβίς του Στίγγα έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 17-13 αλλά δύο λάθος επιθέσεις και ένας πόντος του Βόγκελ έβαλαν εκ νέου τους πράσινους στο ματς στο 17-16. Με τον Πλίκα να επιστρέφει στο παρκέ ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 19-16. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Δικέφαλος δεν έχασε το προβάδισμα και με καλό μπλοκ αλλά και πρωταγωνιστή τον Χατζηηλιάδη (22-18, 23-20 , 25-21) κατέκτησε το σετ 25-21 και έκανε το 2-1.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά και την κατάκτηση του τρίτου σετ και τον Χατζηηλιάδη να έχει ανεβάσει στροφές ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-7. Με δύο επιθέσεις του Πρωτοψάλτη οι πράσινοι μείωσαν σε 10-9 αλλά και πάλι οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν γρήγορα με 13-10 και 16-13 μετά από μπλοκ του Παντακίδη στον Πρωτοψάλτη.  Ασταμάτητος ο Χατζηηλιάδης έκανε το 20-17 για να ακολουθήσει μπλοκ των Χατζηηλιάδη, Παντακίδη στον Ιωάννου για το 21-17.  Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 23-20 αλλά με άσο ο Χατζηηλιάδης έβαλε τέλος στο σετ το 25-20.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βασιλειάδη Τα σετ: 3-1 (25-23, 21-25, 25-21, 25-20) σε 107`. Πόντοι: 96-89
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσοι, 45 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 32 λάθη του αντιπάλου, ενώ του Παναθηναϊκού: 1 άσος, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 23 λάθη του αντιπάλου.
ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 9π. (2/3, 6 μπλοκ), Πλίκας, Χατζηηλιάδης 14 (11/33, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 87% υπ., 65% άριστες), Λεονάρντο Ντος Σάντος 18 (17/35, 1 άσσος, 43% υπ., 29% άριστες)), Κανέλλος 8 (6/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αρμενάκης 14 (9/20, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ. - 74% υπ., 53% άριστες), Αμπουίλα 4 (4 μπλοκ). ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης Στ.): Γουόκερ 11π. (9/24, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιωάννου 18 (18/40), Πρωτοψάλτης 13 (11/23, 2 μπλοκ), Βόγκελ 11 (9/15, 2 μπλοκ), Λιβαθηνός, Στίγγας 6 (5/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ.-61% υπ., 39% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος 1 (1 μπλοκ), Μαδούρας 1 (1 μπλοκ), Βολουδάκης.

Ο Ηλίας Λάππας επέστρεψε... ορεξάτος από τον τραυματισμό του και οδήγησε τον Φοίνικα Σύρου στην εντός έδρας νίκη με 3-1 (22-25, 24-19, 26-24, 25-23) επί του Εθνικού Αλεξανδούπολης. Έτσι, οι «πειρατές», εδραιώνονται στην 4η θέση, ενώ βρίσκονται σε... απόσταση βολής από την 2η.
Με Λάππα «πολυβόλο» και Ντορνέλας στο... κερασάκι, ο Φοίνικας «κοιτάει» δεύτερη θέση

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά τους γηπεδούχους και μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ο Κουρνέτας με τον Λάππα, συνεργαζόντουσαν τέλεια με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά με 4 πόντους (16-12). Τότε ο Δαλακούρας έκανε το 16-13 και πήγε στο σερβίς. Ακολούθησαν 7 αναπάντητοι πόντοι για τον Εθνικό που έκανε το 16-20. Η ομάδα του Χρήστου Πάτρα μείωσε στο 20-22, αλλά μέχρι εκεί.

Στο δεύτερο σετ, ο Φοίνικας βελτιώθηκε στο σερβις και το μπλοκ με αποτέλεσμα να μην χάσει καθόλου το προβάδισμα που πήρε από νωρίς, για να φτάσουμε στο τρίτο και πιο συναρπαστικό σετ. Εκεί, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-15 και 21-16, αλλά ο Εθνικός είχε απαντήσεις. Με ένα σερί 6-0 βρέθηκε μπροστά, ενώ είχε και σετ μπολ στο 23-24. Τότε ο Κουμεντάκης σέρβισε άουτ και ο Νικηφορίδης απάντησε με άσο για το 25-24. Ακολούθησε άλλο ένα καλό σερβις και ο Λάππας στην κόντρα διαμόρφωσε το 26-24.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 22-20 στο τέταρτο σετ. Τότε ο Κουρνέτας έσωσε την επίθεση για για το 21-22, ο Θάνος ισοφάρισε με άσο και τότε ο Ντορνέλας... μπήκε στο παιχνίδι. Ο Βραζιλιάνος μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν κάκιστος, αλλά με δύο επιθέσες έκανε το 24-22, ενώ αξιοποίησε και το ματς μπολ για να βάλει το... κερασάκι στην τούρτα για τον Φοίνικα.

Να σημειωθεί ότι η ατυχία χτύπησε ξανά τον Φοίνικα, αφού στα μέσα του τρίτου σετ, αποχώρησε τραυματίας ο Κοβάσεβιτς με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για θλάση στην γάμπα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος-Μυλωνάκης

Τα σετ: 22-25, 25-19, 26-24, 25-23
*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 6 άσσοι, 61 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού: 3 άσσοι, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Πάτρας): Σουλτανόπουλος 7 (5/9), Κουρνέτας 6 (2/3, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/8, 4 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 7 (7/12), Ντορνέλας 15 (15/29), Λάππας 21 (19/32, 2 άσσοι), Γκαράς 74% υπ. – 48% άριστες) / Αρβανίτης, Θάνος 4 (3/6, 1 άσσο), Ίλιτς, Νικηφορίδης 4 (4/7).
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 20 (17/38, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Κόβατς 8 (5/10, 3 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 15 (8/9, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 7 (7/14), Κουμεντάκης 14 (14/30), Μίτρεφ –λ (43% υπ. – 17% άριστες) /Δαλακούρας Κ.-λ.