Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με σούπερ Βασιλαντωνάκη κέρδισε το Ανατόλια που πήρε προβάδισμα σε ισοβαθμία
Ο Παναθηναϊκός αν και έχασε το πρώτο σετ ανασυγκροτήθηκε και με πρώτο βιολί την Βασιλαντωνάκη (23 πόντους) νίκησε με 3-1 σετ το Ανατόλια στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών και πήρε σημαντικές ανάσες για την μάχη της παραμονής του στην κατηγορία. Το Ανατόλια με το σετ που πήρε απέκτησε προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τις «πράσινες» καθώς στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει 3-0 σετ.
 Οι πράσινες αν και προηγήθηκαν με 16-13 στο πρώτο σετ στην συνέχεια βρήκαν μπροστά τους την Δαουλτζόγλου, η οποία με δυο μπλοκ και δυο επιθέσεις, έφερε τις φιλοξενούμενες στην θέση του οδηγού με 20-17 και διευκόλυνε την κατάκτηση του σετ για το Ανατόλια με 25-21.

Με βασικό όπλο το μπλοκ (13) και την Βασιλαντωνάκη στην επίθεση ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια ξανά στις γηπεδούχες να αντιδράσουν και καθάρισε την αναμέτρηση.
Διαιτητές: Οικονόμου Β.-Κατσούλης Τα σετ: 21-25, 25-18, 25-17, 25-14
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Κουντουρά 7 (3/4 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ιχτιάρη 6 (2/8 επ., 1 άσοι, 3 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 23 (20/38 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πέρεζ 15 (12/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 30% άριστες), Καββαδία 7 (1/5 επ., 5 μπλοκ), Νούσια 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 35% άριστες), Μυλωνά (λ. 65% υπ. – 35% άριστες), Μαλουσάρη, Λιάγκη ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Περσιανλής): Παρασκευοπούλου 4 (4/17 επ., 44% υπ. – 24% άριστες), Κωνσταντινίδου 13 (12/44 επ., 1 άσο), Βουτσά, Οικονομίδου 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ), Δαουλτζόγλου 8 (3/3 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ ), Κομλένοβιτς 17 (14/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 21% άριστες), Σκόνδρα (λ. 50% υπ. – 29% άριστες), Ρεΐζογλου, Τσοπούλου, Νικολαΐδου, Γάτση.

12. ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ (11-53) 03
* Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τρεις (3) τελευταίες θέσεις στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 2013-2014.
* Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-4 θα αγωνισθούν σε Play Off.