Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2013

Η 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τα Βριλήσσια νίκησαν τον Παναθηναϊκό για την 17η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Εύκολες νίκες για την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πέτυχαν τα Βριλήσσια. Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε και την υποστήριξη 150 οπαδών του.
Τα Βριλήσσια έχασαν στο δεύτερο σετ την Εύα Σιλχάνοβα. Η έμπειρη ακραία αποχώρησε τραυματίας και εκφράζονται φόβοι πως υπέστη ρήξη χιαστού.
Η ΑΕΚ διατηρήθηκε στην πρώτη θέση, επικρατώντας με 3-0 του Μαρκόπουλου χάρη σε 13 άσους, ενώ ο δεύτερος Ολυμπιακός έφυγε νικητής από τα Κύμινα (3-0 τους Μακεδόνες).
Συνοπτικά τα αποτελέσματα:
Ηρακλής Κηφισιάς-Ωραιόκαστρο 3-0 (25-23, 25-17, 25-14)
Μακεδόνες-Ολυμπιακός 0-3 (15-25, 15-25, 11-25)
Βριλήσσια-Παναθηναϊκός 3-1 (27-25, 23-25, 25-15, 25-22)
Ανατόλια-Τράχωνες 3-0 (25-21, 25-22, 28-26)
ΑΕΚ-Μαρκόπουλο 3-0 (25-12, 25-11, 25-9)

Ο Ηρακλής πέρασε με 3-2 από το Ρέθυμνο και πλησίασε τις Κρητικές στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε τη 17η αγωνιστική της Α1 γυναικών, ο "γηραιός" πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ επί του Ρεθύμνου και "έκλεισε" τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους τρεις βαθμούς.
Μάλιστα, οι φιλοξενούμενες θα μπορούσαν να φύγουν με το τρίποντο από την πόλη της Κρήτης, καθώς προηγήθηκαν με 2-0, αλλά έχασαν δύο σετ στις λεπτομέρειες και ταυτόχρονα την ευκαιρία να βρεθούν στο -1 από το Ρέθυμνο.

12. ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ (11-50) 03
* Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τρεις (3) τελευταίες θέσεις στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 2013-2014.
* Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-4 θα αγωνισθούν σε Play Off.