Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2013

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΖΕΡΜΠΑΙΤΖΑΝ 3-2 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Στο παιχνίδι της εθνικής Κορασίδων με αυτή του Αζερμπαϊτζάν έγιναν τα… πάντα!
Η ελληνική ομάδα έπρεπε να βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-1 σετ για να πάρει… μπρος και να επικρατήσει τελικά με 3-2 (25-20, 21-25, 16-25, 25-15, 15-13) πανηγυρίζοντας με 600 Έλληνες οπαδούς την δεύτερη νίκη της στα προκριματικά για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την μισάωρη διακοπή στο τέταρτο σετ γιατί «έπεσαν» τα φώτα στο κλειστό Νέας Ιωνίας του Βόλου, ενώ μετά το τέλος του αγώνα οι πανηγυρισμοί τελείωσαν απότομα στην είδηση του χαμού του Νίκου Σαμαρά που σόκαρε όλα τα μέλη της ελληνικής αποστολής.

Στο πρώτο σετ το ξεκίνημα ήταν ιδανικό. Με τρεις άσους της Όλγας Στράντζαλη η Ελλάδα ξέφυγε με 8-2, αλλά το Αζερμπαϊτζάν με καλό σερβίς και μπλοκ πλησίασε, αλλά δεν άντεξε μετά τον εικοστό πόντο. Εκεί, ένας κρίσιμος πόντος από την Ανθή Βασιλαντωνάκη ξεκίνησε ένα σερί και η «γαλανόλευκη» επικράτησε με 25-20.

Στο δεύτερο σετ η ελληνική ομάδα βρέθηκε μπροστά για τελευταία φορά με 14-13 με άσο της Στράντζαλη. Στη συνέχεια τα πολλά λάθη και ο εκνευρισμός από τα σφυρίγματα των διαιτητών «χάρισαν» στο Αζερμπαϊτζάν ένα σημαντικό προβάδισμα (21-18) το οποίο το εκμεταλλεύτηκαν και έφτασαν στο 25-21 με άσο της Νταντάσοβα.

Τρίτο σετ και οι Ελληνίδες διεθνείς είναι «μπλοκαρισμένες». Ο Τάκης Φλώρος έχει αλλάξει πασαδόρο (Παπαδοπούλου αντί Κωνσταντινίδου) αλλά η εικόνα παράμενε… τραγική. Το Αζερμπαϊτζάν ξέφυγε με 13-5 (άσοι της Γκαλούσκο), η Σωτηρίου μπήκε αντί της Ψωμά αλλά δεν βελτίωσε την υποδοχή και οι αντίπαλες έπαιζαν… μόνες τους καταντώντας το σετ με 25-16.

Στο τέταρτο σετ μπήκε στο γήπεδο η… κανονική εθνική ομάδα και δεν άφησαν περιθώρια στο Αζερμπαϊτζάν. Πιέζοντας ξανά στο σερβίς και με καλό μπλοκ (8-2 στο ξεκίνημα), οι Ελληνίδες έφτασαν ως το 15-10 και ξαφνικά έσβησαν τα φώτα! Ακολούθησε μισάωρη διακοπή μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα (ήταν γενικό σε όλη την πόλη) και ευτυχώς τα κορίτσια της εθνικής δεν έχασαν τον ρυθμό τους.

Με τη βοήθεια της κερκίδας έφτασαν στο 19-10 με άσο της Στράντζαλη και παρά τον εκνευρισμό και τις φωνές του Τάκη Φλώρο, που αντίκρισε κίτρινη κάρτα στην προσπάθειά του να εξηγήσει στον δεύτερο διαιτητή πως το Αζερμπαϊτζάν είχε λάθος θέσεις (το έδωσαν μόνο μία φορά, ενώ έπαιζαν τη συγκεκριμένη περιστροφή λανθασμένα σχεδόν σε όλο το ματς)!

Το άνετο 25-15 οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ που ήταν για… γερά νεύρα. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 5-1 και 11-6 (άσοι από Σωτηρίου και Παπαδοπούλου) αλλά το Αζερμπαϊτζάν «επέστρεψε» και πέρασε μπροστά με 13-12 με άσο της Πσανίτσνικ και άστοχη επίθεση της Στράντζαλη. Η Βασιλαντωνάκη με δύο πόντους έκανε το 14-13 και με άσο της Στράντζαλη γράφτηκε ο επίλογος (15-13).

Ελλάδα (Τάκης Φλώρος): Βασιλαντωνάκη 24 (1 άσος, 18/37 επ., 5 μπλοκ), Ψωμά 3 (3/8 επ., 30% υπ.), Κωνσταντινίδου 5 (3 άσοι, 2/3 επ.), Στράντζαλη 23 (7 άσοι, 14/28 επ., 61% υπ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 1 (1/3 επ.), Γκουντιμένκο 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Σουπιώνη (λ, 38% υπ.), Χαμπηλομάτη 3 (1 άσος, 2/3 επ.), Παπαδοπούλου 1 (1 άσος), Φακοπουλίδου, Σωτηρίου 6 (2 άσοι, 3/10 επ., 44% υπ., 1 μπλοκ)
Αζερμπαϊτζάν (Αλεξάντρ Τσερβιακόφ): Λ. Γκαλούσκο 2 (2 άσοι), Χαζράτλι 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Μπαϊράμοβα 3 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Β. Γκαλούσκο 5 (1 άσος, 3/15 επ., 13% υπ., 1 μπλοκ), Μπασνάκοβα 15 (1 άσος, 14/33 επ.,), Πσανιτσνίκ 26 (4 άσοι, 22/45 επ., 17% υπ.), Πάρσκοβα (λ, 35% υπ.), Νταντάσοβα 1 (1 άσος).