Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2013

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Κατερίνα ΧΙΟΥ
Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα, σε εξέλιξη και ποιότητα, το α΄ τμήμα των κορασίδων μας, ξεκίνησε με εντός έδρας νίκη τις υποχρεώσεις του στη β΄ φάση του πρωταθλήματος, επί του Ολυμπιακού με 3-2 (25-23, 25-15, 21-25, 24-26, 15-10). Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο αγώνας διήρκεσε 2 ώρες και 18΄.
Και οι δύο ομάδες απέδωσαν πάρα πολύ καλό βόλει, ενθουσιάζοντας τον πολύ κόσμο που παρακολούθησε τον αγώνα. Πρόσφεραν φάσεις που ούτε σε γυναικεία πρωταθλήματα συναντάς.
Η ομάδα μας μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και στο 1ο σετ, πήρε μεγάλες διαφορές με 14-9, 17-10, 22-15 και προηγήθηκε με 1-0, αν και ο Ολυμπιακός μείωσε με αντεπίθεση, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι καλύτερο.
Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ, με την ομάδα μας να προηγείται με 19-7, 24-12 και να φτάνει στο 2-0 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και ήταν η σειρά του να πάρει μικρή διαφορά προηγούμενος με 5-9, 16-19, 20-23 και να μειώσει σε 2-1, εκμεταλευόμενος και το άγχος των αθλητριών μας, από την προσμονή της νίκης.
Στο 4ο σετ προηγηθήκαμε με 7-1, ο Ολυμπιακός πέρασε με 15-10 και από κει και μετά οι ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, μέχρι να φτάσουμε στο 24-26 και την ισοφάριση του Ολυμπιακού σε 2-2.
Στο 5ο σετ και μετά το 5-5, η ομάδα μας πάτησε γκάζι και άρχισε να χτίζει μια διαφορά με 8-6, 13-8, 14-9, φτάνοντας στο τελικό και θριαμβευτικό 3-2 μέσα σε αποθέωση.
Συμπερασματικά, η ομάδα μας απέδειξε ότι διαθέτει το ειδικό βάρος που χρειάζεται μια ομάδα με φιλοδοξίες και ότι δε θα είναι εύκολη λεία για κανένα αντίπαλο.
Άριστη η διαιτησία του κ. Κουτσούλα και της κας. Καλιγέρη.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Ραντοίκοβιτς) Σιμιτζή, Χίου, Σαλτουρίδου, Χόρτη, Πόποβα, Βεντούρη, Κακαγή (λ), Αθανασάκη, Λιόλιου, Αμοιρίδου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ: (Ζωγραφάκης) Τσαλικούση, Μπόζα, Καλόσακα, Αθανασοπούλου, Κοντάκη, Καλογεροπούλου, Βουρλιωτάκη (λ), Κωνσταντίνου, Χαρινού, Χαλτούπη.
Στον άλλο αγώνα του όμιλου μας: Ν. ΠΕΡΑΜΟΣ - ΑΙΓΑΛΕΩ 1-3