Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013

ΣΤΡΟΙΤΕΛ ΜΙΝΣΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-0 (28-26, 25-17, 25-23) από την Στρόιτελ, στο παγωμένο Μινσκ, με συνέπεια να γυρίσει χωρίς την πολυπόθητη πρόκριση στις βαλίτσες του. Προσπάθησε πολύ η ομάδα του Καζάζη, αλλά στις λεπτομέριες έχασε την ευκαιρία να κυνηγήσει τη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι», που έπαιζαν χωρίς τον Κώστα Χριστοφιδέλη, θα μπορούσαν να βρεθούν μπροστά στο σκορ, για να έχουμε... άλλη εξέλιξη στη συνέχεια. Στο πρώτο σετ, βρέθηκαν να χάνουν με 23-21, ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23 και 24-24, να βρεθούν δύο φορές με σετ μπολ (24-25, 25-26), αλλά τελικά να μην μπορούν να τελειώσουν το σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός δεν είχε ψυχολογία με αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι γηπεδούχοι, για να το πάρουν εύκολα, για να φτάσουμε στο τρίτο σετ, όπου είχαμε ένα νέο... θρίλερ. Σε όλο το σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, μέχρι που οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 22-19. Όμως δεν το έβαλαν κάτω. Μείωσαν σε 22-21, αλλά δεν κατάφεραν το κάτι παραπάνω με συνέπεια να έρθει το 3-0.

Τα σετ: 28-26, 25-17, 25-23

Δείτε εδώ την εξέλιξη του ματς

Ολυμπιακός (Δ. Καζάζης): Γιούρισιτς 8, Ποτότσνικ 9, Φιλίποφ, Κοκκινάκης 11, Γιορντάνοφ 17, Σμαραγδής 6 /Στεφάνου -λ. 63%, Μαρούλης, Σωτηρίου 2, Παπαδόπουλος 3.

Στρόιτελ (Σινχαγέφσκι): Ράνζιουκ 14, Μπαζέν 2, Μπούσελ 11, Άκουλιτς 18, Πράνκο 6, Μικάνοβιτς 6/ Λικχάραντ -λ. 45%.