Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

ΑΡΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και τον έπιασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε τελικά στο τάι μπρέικ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη επί του Άρη.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν εύκολα το πρώτο σετ, αλλά απάντησαν οι "κίτρινοι" με δύο απανωτά σετ στις λεπτομέρειες, με το δεύτερο μάλιστα να κρίνεται στους 36 πόντους.
Ωστόσο, η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, αφού κατέκτησε τα δύο επόμενα σετ για να φτάσει στη νίκη και τους δύο βαθμούς, που τη φέρνουν ισόβαθμη πλέον με τους Θεσσαλονικείς.
Τα σετ: 15-25, 25-23, 36-34, 21-25, 14-16
Άρης (Γιάτσης): Γκιρτζίκης 11 (8/16 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ντίνας 15 (9/18 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Μποζίδης 1, Κιόσης 14 (12/20 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τζελάτης 30 (26/52 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (9/21 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 47% άριστες), Μπαμπαλιούτας (λ, 74% υπ. - 49% άριστες) / Χαριτωνίδης 1, Κυριακίδης
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 35 (28/47 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Γραμματικάκης 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1, Παπάζογλου 14 (12/17 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 16 (10/19 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 51% υπ. - 34% άριστες), Κουμεντάκης 22 (18/29 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ,  60% υπ. - 40% άριστες), Μίτρεφ (λ, 71% υπ. - 50% άριστες) / Κυριακίδης, Κόβατς 2.