Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2013

Η 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Παμβοχαϊκός είναι η πρώτη ομάδα που νίκησε (3-0) τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα και μείωσε στους 8 βαθμούς την απόσταση από τους "ερυθρόλευκους".

Μετά από 13 αγωνιστικές στη Volleyleague, βρέθηκε η πρώτη ομάδα που μπορεί να κοντράρει τον Ολυμπιακό, και αυτή είναι ο Παμβοχαϊκός.
Η κορινθιακή ομάδα νίκησε με 3-0 τους "ερυθρόλευκους", κατακτώντας και τα τρία σετ στις λεπτομέρειες, πλησιάζοντας τους πρωτοπόρους στους 8 βαθμούς.
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 6 (6/14 επ., 55% υπ. - 32% άριστες), Καλντέιρα 14 (13/19 επ., 56% υπ. - 25% άριστες), Τερζής 2, Καραγιάννης 9 (6/7 επ., 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 21 (18/32 επ., 1 άσοι, 2 μπλοκ), Δημητρακόπουλος (λ, 55% υπ. - 18% άριστες) / Δρογκάρης, Παπαδόπουλος
Ολυμπιακός (Καζάζης Δ.): Χριστοφιδέλης 10 (6/19 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 80% υπ. - 52% άριστες), Παπαδόπουλος 7 (5/8 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Φιλίποβ 3 (1 άσος, 1 μπλόκ), Κοκκινάκης 8 (7/15 επ., 1 άσοι, 53% υπ. - 37% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (15/26 επ., 2 άσοι), Σμαραγδής 6 (4/7 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ, 64% υπ. - 45% άριστες) / Μαρούλης 1, Ποτότσνικ 1, Σωτηρίου
Σπουδαίο "διπλό" με 3-1 πέτυχε στο Αιγίνιο ο Ηρακλής επί της Νίκης, ενώ νίκη-ανάσα με το ίδιο σκορ πήρε ο ΑΟ Κηφισιάς επί του Μίλωνα και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στο τάι μπρέικ κρίθηκε η αναμέτρηση της Λαμίας με τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε στην έδρα του από τον Φοίνικα Σύρου.