Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2013

ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 1-3 ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Νίκη ''δια πυρός και σιδήρου'' πέτυχε το γυναικείο μας τμήμα στην αυγή του 2013, σε εκτός έδρας αγώνα επί του ΑΟΝ Αργυρούπολης με 3-1 (25-21, 25-27, 23-25, 22-25).
Η ομάδα μας δε μπήκε πολύ καλά στον αγώνα, όμως κατάφερνε και παρέμενε κοντά στο σκορ, στο οποίο η Αργυρούπολη ξέφυγε μόνο στο 15-11, αλλά γρήγορα μειώσαμε τη διαφορά στο 19-18, για να ξεφύγει και πάλι η Αργυρούπολη και να προηγηθεί με 1-0. Χαρακτηριστικό αυτού του σετ, τα πάρα πολλά χαμένα σέρβις (9) της ομάδας μας.
Από το 2ο σετ και μετά, η απόδοση της ομάδας μας έγινε καλύτερη, ξέφυγε στο σκορ 14-11, η Αργυρούπολη όμως στη συνέχεια πήρε την πρωτοπορία, έφτασε πρώτη σε σετ-μπολ, όμως τα κορίτσια μας με σωστές επιλογές και ψυχραιμία, ισοφάρισαν σε 1-1.
Στο 3ο σετ, η ομάδα μας με περισσότερη αυτοπεποίθηση και μετά το 11-8 υπέρ της Αργυρούπολης, πήραμε την πρωτοπορία στο σκορ, την οποία διατηρήσαμε μέχρι το τέλος, αν και η Αργυρούπολη, στο τέλος απείλησε. Καταλύτης της προσπάθειας στο σετ, οι 5 συνεχόμενοι εκπληκτικοί άσοι της Κατραμάδου, η οποία έκανε το σκορ 11-13.
Στο 4ο σετ, συνεχίστηκε η ανοδική απόδοση της ομάδας μας, προηγηθήκαμε μέχρι 16-12, η Αργυρούπολη όμως δεν κατέθετε εύκολα τα όπλα, προσπάθησε, μείωσε, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.
Η ομάδα μας, αγωνίστηκε χωρίς ουσιαστικά τη Γκουντιμένκο, η οποία για λόγους συντήρησης, μετά τους 5 συνεχόμενους αγώνες που έδωσε με την Εθνική κορασίδων, επιλέχτηκε από τον προπονητή μας κ. Σαραντίτη, να παραμείνει στον πάγκο και χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα.
Συμπερασματικά, η νίκη μας αυτή, μπορεί να χαρακτηριστεί ''επαγγελματική'', μας εδραιώνει ως ένα από τα φαβορί του πρωταθλήματος και ο χρόνος και η διάρκεια αντοχής τουλάχιστον των 3 πρώτων ομάδων, θα δείξει τον τελικό νικητή σ΄ αυτήν την κούρσα.
ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ: (Μυτσκίδης) Βάγια, Ψειμάδα Μ., Ψειμάδα Γ., Πολυμερά, Αλβέρτη, Ρούβαλη, Σκυλάκου (λ), Νικλάνοβιτς (λ), Σπυριδάκη, Λιαρομάτη, Στεφανοπούλου.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Σαραντίτης) Μουρατίδη, Κοκκινάκη, Ορνιθοπούλου, Βουλγαράκη, Βλάχου, Κατραμάδου, Πέρρα (λ), Γκουντιμένκο, Πατσιαβούδη, Καραγιαννίδου.