Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2013

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Νίκη-κλειδί για την κατάκτηση τουλάχιστον της 2ης θέσης πέτυχε η εθνική Κορασίδων επί της Ισπανίας με 3-0 (25-16, 25-12, 26-24) στον προκριματικό όμιλο της Νέας Ιωνίας Βόλου.
Η Ελλάδα θα παίξει αύριο με τη Φινλανδία και θέλει νίκη για να «σφραγίσει» τη δεύτερη θέση και μετά θα παίξει για την πρωτιά κόντρα στην επίσης αήττητη Γαλλία. Θυμίζουμε πως από τους πέντε προκριματικούς ομίλους προκρίνονται οι πρώτοι και οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι.

Στο πρώτο σετ με τρεις πόντους της Στράντζαλη (δύο άσοι, μία επίθεση) η ελληνική ομάδα πήγε στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-2. Άσοι από την Βασιλαντωνάκη και την Χαμπηλομάτη έκαναν το 17-10, ενώ με ελληνικό μπλοκ έγινε το νταμπλ σκορ (20-10). Η αρχηγός με νέο άσο έκανε το 22-12 και η Ψωμά, που σήμερα πήρε… ρεβάνς για την άσχημη χθεσινή της εμφάνιση, έγραψε το 25-16.

Χαλαρά… ήρθε η νίκη και στο δεύτερο σετ. Η Στράντζαλη ήταν αλάνθαστη, το μπλοκ σταματούσε τις ισπανικές επιθέσεις και το σκορ έγινε 14-7 και 22-10 με δύο σερί μπλοκ της Καλαντάτζε. Το 25-12 και 2-0 σετ ήρθε δια χειρός Ψωμά ξανά.

Στο τρίτο σετ το 8-3 και το 13-10 από την Βασιλαντωνάκη δεν είχε συνέχεια. Οι διεθνείς έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και με άστοχη επίθεση της Ελληνίδας διαγώνιας, η Ισπανία πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 17-16. Μάλιστα έφτασε στο +2 (18-16) με άσο της Μανθάνο.

Η Ελλάδα «απάντησε» με 3-0 σερί (επίθεση της Στράντζαλη και δύο άσοι της Ψωμά) για το 19-18. Η Ισπανία ισοφάρισε ξανά σε 22-22 με μπλοκ της Ούνθουε στην Ελληνίδα αρχηγό, ενώ έκανε το 23-23 με άσο της Μαρτίνεθ.

Στην επόμενη κρίσιμη φάση, που ήταν διαρκείας, η Βασιλαντωνάκη έκανε το 23-23 και το γήπεδο πήρε «φωτιά»! Το πρώτο σετ μπολ ήρθε με το μπλοκ της Γκουντιμένκο στην Φολγκέιρα, αλλά χάθηκε η ευκαιρία. Τελικά, το 26-24 έγινε με δύο λάθη της Φολγκέιρα (άστοχο σερβίς, άουτ επίθεση) και οι Ελληνίδες πανηγύρισαν μαζί με τον κόσμο το σπουδαίο 3-0!

* Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Νίκου Σαμαρά, ενώ οι αθλήτριες φόρεσαν μαύρα περιβραχιόνια.

Ελλάδα (Τάκης Φλώρος): Βασιλαντωνάκη 15 (1 άσος, 11/25 επ., 3 μπλοκ), Ψωμά 12 (2 άσοι, 9/17 επ., 14% υπ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 16 (5 άσοι, 10/23 επ., 70% υπ., 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 1 (1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Σουπιώνη (λ, 45% υπ.), Παπαδοπούλου
Ισπανία (Χοσέ Μιγκέλ Σεράτο): Φιγκερόα 3 (2 άσοι, 1/3 επ.), Μαρτίνεθ 7 (1 άσος, 3/7 επ., 3 μπλοκ), Φολγκέιρα 4 (4/23 επ.), Ούνθουε 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Τσαμόκο 8 (1 άσος, 6/9 επ., 47% υπ., 1 μπλοκ), Λομπάτο 5 (1 άσος, 4/16 επ., 44% υπ.), Γκομίλα (λ, 15% υπ.), Πόρας, Ροντρίγκεζ 1 (1 άσος), Μανθάνο, Εστεμπάν 5 (1 άσος, 4/16 επ., 44% υπ.), Κανέτ 1 (1/5 επ., 33% υπ.)