Δευτέρα 24 Δεκεμβρίου 2012

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ 3-0 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Νίκη - πρόκριση στη β΄ φάση του πρωταθλήματος πέτυχε το α΄ τμήμα των κορασίδων μας, σε εντός έδρας αγώνα επί του ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑ με 3-0 (25-14, 25-18, 25-16).
Τα όλε μετά τη λήξη του αγώνα.
Ο αγώνας ήταν σαν τελικός, αφού ήταν η τελευταία αγωνιστική της α΄ φάσης και οι δύο ομάδες διεκδικούσαν τη 2η προνομιούχο θέση, που οδηγούσε στη β΄ φάση. Η ομάδα μας ήθελε μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 αλλά με προυποθέσεις, ενώ ο Πορφύρας νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με 3-2 ή ήττα με 3-1 με προυποθέσεις. Οι προυποθέσεις, αφορούν τους συνολικούς πόντους στους μεταξύ μας αγώνες, με το σκορ του πρώτου αγώνα να ήταν 92-90 υπέρ του Πορφύρα.
Η ομάδα μας παρουσιάστηκε με 3 σημαντικές απουσίες, δύο λόγω τραυματισμού και μίας λόγω προγραμματισμένου ταξιδιού στο εξωτερικό, αλλά ενισχυμένη με την Κοκκινάκη, όχι όμως με την Γκουντιμένκο, η οποία απουσιάζει στο Βόλο, με την Εθνική κορασίδων.
Ο αγώνας ξεκίνησε και από την αρχή φάνηκε ότι τα κορίτσια μας, είχαν συγκέντρωση στο στόχο τους και πάθος για τη νίκη - πρόκριση. Στο 1ο σετ, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι το 11-11, αλλά απ΄το σημείο αυτό και μετά η ομάδα μας πάτησε γκάζι και με σερί 14-3, έφτασε στο 1-0.
Ίδια εικόνα περίπου και στο 2ο σετ, στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 13-13, αλλά και αυτό κατέληξε στην ομάδα μας με επί μέρους σκορ 12-5.
Στο 3ο όμως σετ, ο Πορφύρας μπήκε πολύ καλύτερα και στην αρχή ξέφυγε με 0-6, 2-8, 4-10, αλλά η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση και με ενα δικό μας σερί 10-1, προηγηθήκαμε με 14-11, ενώ στη συνέχεια με επί μέρους σκορ 11-5, φτάσαμε στο τελικό 3-0 και στην πολυπόθητη νίκη - πρόκριση.
Παρά την κρισιμότητα του αγώνα, αυτός διεξήχθη σε πολύ ωραία ατμόσφαιρα και από τους αρκετούς φίλους του Πορφύρα και από τους δικούς μας φίλους. Δυστυχώς, όμως από τον όμιλο μας προκρίνονταν μόνο 2 ομάδες και έτσι αυτή έπρεπε να κριθεί μεταξύ Δραπετσώνας και Πορφύρα, στον τελευταίο μάλιστα αγώνα.
Άριστη η διαιτησία του κ. Κατσούλη και της κας. Σαράφογλου.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Ραντοίκοβιτς) Σιμιτζή, Χίου, Χόρτη, Πόποβα, Κοκκινάκη, Αθανασάκη, Κακαγή (λ).
ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ: (Γκούντας) Παλημέρη, Ζαννή, Πρίφτη Α., Πρίφτη Σ., Λιάρου, Κουζίνη, Δαρδακούλη (λ), Τζερεφού, Μονιού, Καρβούνη.
Στον άλλο αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής στον όμιλο μας: ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΑΛΗΣ - ΡΕΝΤΗΣ 2-3