Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2012

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Γράφτηκε από τον
Κυριακάτικος περίπατος
Ούτε μία ώρα δεν χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να κάμψει την αντίσταση των Βριλησσίων κερδίζοντας τον αγώνα με 3-0 (25-12, 25-11, 25-10) σε 55 λεπτά. Έτσι οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν στην δεύτερη θέση.
Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα του αγώνα εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό σερβίς του κι έκανε μεγάλη ζημιά στην υποδοχή των Βριλησσίων. Χαρακτηριστικά οι άσοι ήταν 12-1. Επίσης πολύ καλή δουλειά έκανε και το μπλοκ με τις «ερυθρόλευκες» να κόβουν τις αντιπάλους τους 7 φορές. Σε αυτό το μοτίβο κύλησε όλο το ματς με τον Τέλη Σωτήρχο να έχει την ευκαιρία να κάνει αρκετές αλλαγές.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Τέζα αντί της Χριστοδούλου και Καββαθά στην θέση της Γιακουμή, ενώ στο 12-7 μπήκε και η Κοσμά στην θέση της Τένεβα και με αυτή την σύνθεση τελείωσε τον αγώνα. Από τα αξιοσημείωτα ενός αγώνα που δεν πρόσφερε καμία απολύτως συγκίνηση ήταν το σερί 11-0 που έκανε ο Ολυμπιακός με την Αλεόσκαρ Μπλάνκο στο σερβίς η οποία πήγε στο 14-11 και τελείωσε το σετ. Παραλίγο μάλιστα να το επαναλάβει και στο τρίτο όταν πήγε στην τελική γραμμή στο 18-7 αλλά αυτή τη φορά σταμάτησε στο 23-7.
Πριν από την έναρξη του αγώνα η διαγώνια του Ολυμπιακού Ιβάνα Λούκοβιτς παρέλαβε το βραβείο της MVP για την ένατη αγωνιστική, η οποία και στον αγώνα με τα Βριλήσσια ήταν η καλύτερη της ομάδας της. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους με πολύ καλά ποσοστά. Επίσης σημαντικές βοήθειες έδωσε και η Κωνσταντίνου με 13. Όμως όλες οι παίκτριες του Ολυμπιακού βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα. Από τα Βριλήσσια επιθετικά ξεχώρισε η Γιοβάνη που πέτυχε 11 πόντους έχοντας όμως αρκετά λάθη.

Ολυμπιακός (Τέλης Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 13 (1 άσος, 11/14 επ., 45% υπ., 1 μπλοκ), Λούκοβιτς 16 (5 άσοι, 9/14 επ., 2 μπλοκ), Γιακουμή 5 (4/4 επ., 1 μπλοκ), Μπλάνκο 9 (5 άσοι, 4/10 επ.), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 4 (4/5 επ., 50% υπ.), Κονόμη (λ, 62% υπ.), Κοσμά 5 (1 άσος, 4/4 επ., 67% υπ.), Καβαθά 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Τέζα 2 (2/3 επ.)
Βριλήσσια (Μάρκος Κωβαίος): Βασιλειάδη, Γιοβάνη 11 (11/29 επ.), Γκότζη 5 (5/13 επ., 41% υπ.), Μαβιλίδη 2 (1 άσος, 1/5 επ.), Κοκλανάκη 1 (1/8 επ., 18% υπ.), Καραγιώργου, Τσουμή (λ, 25% υπ.), Σιλχάνοβα 2 (2/5 επ., 33% υπ.), Κοκκίου.

12. ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ (06-30) 01

* Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τρεις (3) τελευταίες θέσεις στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 2013-2014.
* Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-4 θα αγωνισθούν σε Play Off.