Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2012

ΗΡΑΚΛΗΣ -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Δέκα νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές για τον Ολυμπιακό που είχε ένα εύκολο απόγευμα στη Μίκρα κόντρα στον Ηρακλή νικώντας με 3-0 (25-18, 25-22, 25-19) σετ στην αναμέτρηση που έκλεισε το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πλέον στρέφεται στο τελευταίο ματς της χρονιάς κόντρα στον ΠΑΟΚ με νίκη επί του οποίου θα αναδειχθεί αήττητος Πρωταθλητής Χειμώνα.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με τον Εφραιμίδη στην διαγώνιο και τους Κολτσιάκη και Μίκουλα στα άκρα και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ με 1-4 και 5-7 ισοφάρισε σε 7-7 με τους Μίκουλα και Εφραιμίδη. Ο Ολυμπιακός έφτασε προπορευόμενος με βραχεία κεφαλή στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) με τον προπονητή του, Δημήτρη Καζάζη, να ζητάει από τους παίκτες του περισσότερη προσοχή σε μπλοκ και υποδοχή.
Η συνέχεια δόθηκε με εναλλαγή των δυο ομάδων στο σκορ μέχρι και το 13-14, όπου οι ερυθρόλευκοι αρχικά έτρεξαν ένα μικρό 3-0 σερί διαμορφώνοντας το σκορ σε 17-13 και στην συνέχεια αφού επέβαλλαν τον ρυθμό τους έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18 με τον Κοκκινάκη να παίρνει μπλοκ άουτ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με 3-0 για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι των σοβαρών προβλημάτων του Ηρακλή σε υποδοχή και μπλοκ έφτασαν πρώτοι με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Γηραιός υποχρεώθηκε να ακολουθεί τον Ολυμπιακό σε αυτό το σετ, πλησιάζοντας ουσιαστικά με 9-10, 10-11 και 11-12, όταν και στο σερβίς πέρασε ο Σμαραγδής (1 άσος) και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 16-11. Ο Γηραιός μείωσε με τους Μίκουλα (14-18) και Χατζηπαραδείση (15-19) και με τον Εφραιμίδη (20-22) αλλά οι ερυθρόλευκοι φάνηκαν πιο ουσιαστικοί στις κρίσιμες φάσεις και διπλασίασαν τα σετ με 25-22.

Η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ πάτησε δυνατά στο τρίτο σετ και με τους Μίκουλα και Ανδρεάδη προηγήθηκε με 3-1 και 6-3. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ροκανίζοντας την διαφορά (7-6) αλλά ο Γηραιός έφτασε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Η συνέχεια δόθηκε με τις δυο ομάδες να μάχονται πόντο πόντο με εκατέρωθεν λάθη σε σερβίς. Με τον Φιλίποφ από το σερβίς ο Ολυμπιακός ξέφυγε αρχικά με 3 (16-13) και στην συνέχεια διεύρυνε την διαφορά (18-14). Με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στην κατάκτηση του σετ και κατά συνέπεια της νίκης με 25-19.
Διαιτητές: Γεωργιάδης – Αμασιάδης Τα σετ: 0-3 (18-25, 22-25, 19-25) σε 69`. Πόντοι: 69-75
*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 1 άσος, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 14 λάθη του αντιπάλου και του Ολυμπιακού: 4 άσοι, 42 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 28 λάθη του αντιπάλου.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κράβαρικ): Μίκουλα 15 (14/24 επ., 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 5 (5/12 επ.), Νοβοσέλατς 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 9 (9/19 επ., 43% υπ. - 30% άριστες), Κολτσιάκης 6 (5/10 επ., 1 άσο, 35% υπ. - 26% άριστες), Κουζούνης (λ. 75% υπ. - 50% άριστες), Τσιάρας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης Δ.): Κοκκινάκης 11 (9/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 40% άριστες), Γιούρισιτς 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Χριστοφιδέλης 5 (5/11 επ., 40% υπ. - 40% άριστες), Γιορντάνοφ 15 (13/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ. 82% υπ. - 59% άριστες)