Πέμπτη 22 Νοεμβρίου 2012

ΠΡΕΦΑΞΙΣ ΜΕΝΕΝ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP ΑΝΤΡΩΝ

Λύγισε χωρίς επίθεση και αποκλείστηκε

Η καλή εικόνα του Φοίνικα Σύρου μόνο στο 3ο και στο 4ο σετ στην αναμέτρηση με την Πρεφάξις Μένεν στο Βέλγιο δεν ήταν αρκετή για να του δώσει τη νίκη και από εκεί την πρόκριση στο Γ΄ γύρο του Τσάλεντζ Καπ. Η ομάδα του Χρήστου Πάτρα αν και είχε καλύτερα ποσοστά στην υποδοχή ηττήθηκε 3-1 (25-17, 25-14, 21-25, 25-20) στη ρεβάνς του Β` γύρου του Τσάλεντζ Καπ και ολοκληρώνει πρόωρα το ταξίδι της στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα για τη σεζόν 2012-13. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Τακουρίδης και ο Σουλτανόπουλος, βοήθησε τα μέγιστα ο Αρβανίτης στο 3ο σετ ενώ κορυφαίος της Μένεν ήταν ο Μιχαήλοβιτς με 19 πόντους.
Οι δύο ομάδες είχαν μοιρασμένες προσπάθειες στο μπλοκ (από 12 πόντους), καλά ποσοστά στο σερβίς αλλά ο Φοίνικας υστέρησε στην επίθεση όπου είχε 32% αποτελεσματικότητα έναντι 46% των Βέλγων.
Οι συριανοί ξεκίνησαν πολύ άσχημα το παιχνίδι μένοντας πίσω στο σκορ με 2-0 (25-17 και 25-14) και από νωρίς κυνηγούσαν τους Βέλγους στο σκορ. Το «πειρατικό» βελτιώθηκε στο 3ο σετ το οποίο και νίκησε χάρις και την είσοδο του Αρβανίτη που για άλλη μια φορά βοήθησε με το σερβίς του.

Ο Φοίνικας βρέθηκε πίσω με 10-7 και 17-14 στο 4ο σετ, μείωσε στο 20-19 αλλά οι Βέλγοι με τη βοήθεια και της έδρας τους πήραν τη νίκη και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Ο αποκλεισμός αναμένεται να δρομολογήσει εξελίξεις στο Φοίνικα στη μεταγραφική περίοδο του Δεκεμβρίου με τον Βραζιλιάνο Ντορνέλας να είναι προ των πυλών.
Διαιτητές: Κουχρ (Γερμανία) – Φουέντες (Ισπανία)
Τα σετ: 25-17, 25-14, 21-25, 25-20 σε 103`. Πόντοι: 96-76

ΠΡΕΦΑΞΙΣ ΜΕΝΕΣ: Χόχο 15π., Σινεσάελ 7, Πλότιτζερ 7, Βενέκε 8, Ντούντου 9, Μιχαήλοβιτς 19 / Τένγκεροτ (λ.- 53% υπ.), Κουστ 2.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ: Σουλτανόπουλος 9π. (5/11, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Μπέμε 12 (10/34, 2 μπλοκ), Κράουζε 10 (10/31), Τακουρίδης 5 (3/9, 2 μπλοκ), Λάππας 10 (7/18, 2 μπλοκ) / Γκάρας (λ. - 61% υπ.), Ιλιτς, Αρβανίτης 1 (1 άσσος), Τσέργας 1 (1 μπλοκ).