Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2012

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Έπαιξε σαν πρωταθλήτρια και με Κις «φίλησε» τον Ολυμπιακό (videos)
Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 και να μείνει μόνη πρώτη και αήττητη στο πρωτάθλημα Α1 γυναικών κάνοντας παράλληλα ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση και του φετινού τίτλου καθώς οι νίκες στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος μετρούν στα πλέι οφ. Οι υπερ-πρωταθλήτριες μπήκαν άσχημα στον αγώνα αλλά μετά το 2ο σετ εκμεταλεύτηκαν τα λάθη του Ολυμπιακού στην υποδοχή και τη κακή μέρα της Τένεβα και πήραν τον έλεγχο του αγώνα.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 22-20 αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 22-22, ο Τέλης Σωτήρχος έκλεισε την αλλαγή της Κωνσταντίνου με την Κοσμά. Ο Ολυμπιακός παρότι πήρε προβάδισμα 23-22 με χαμένο σερβίς της Τσίμα δε μπόρεσε να το εκμεταλευτεί καθώς η Κις ισοφάρισε (23-23), η Μπλάνκο έκανε λάθος και το σετ τελείωσε η Μποροβίντσεκ μετά από νέα κακή υποδοχή του Ολυμπιακού. Είχε προηγηθεί η είσοδος της Κωνσταντίνου και της Τέζα που βοήθησαν τον Ολυμπιακό να γυρίσει το σετ ενώ βρέθηκε πίσω 12-10.
Η ΑΕΚ αν και αγωνίστηκε με δύο ξένες (Κις, Μποροβίντσεκ και αναμένεται να πάρει και τρίτη στη θέση της Χέγιος) πέρασε στην αντεπίθεση και έκανε... πάρτυ. Με την εμπειρία των παικτριών της, το πάθος των Κις, Τοτσίδου και με τη βοήθεια των οπαδών της που δημιούργησαν φοβερή ατμόσφαιρα κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Πάντως, ο Ολυμπιακός ατύχησε με την Τένεβα καθώς η Βουλγάρα ακραία ήταν σε κακή μέρα κι εντελώς εκτός ρυθμού. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο 1ο σετ χάρις το καλό σερβίς του και από το 5-5 οικοδόμησε διαφορά 2-4 πόντων που την κράτησε μέχρι τέλους.

Και στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά προηγήθηκε 8-5, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να βελτιώσει την υποδοχή της να πιέσει στο σερβίς και να αρχίσει η ολική αντεπίθεση. Στο 4ο σετ η ΑΕΚ έδειχνε πως θα μπορέσει να κάνει και ρεκόρ πόντων καθώς προηγήθηκε 21-7 και αργότερα 24-12. Ο Ολυμπιακός έκανε σερί 7-0 με το σερβίς της Τένεβα αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε καθώς η Μποροβίντσεκ έδωσε τη χαριστική βολή στον Ολυμπιακό και μαζί τη νίκη στην ομάδα της που διατηρεί το αήττητο. Μεγάλη εμφάνιση έκανε η Κις με την Τζανακάκη, ενώ και η Παπαφωτίου μοίρασε άψογα το παιχνίδι στις κρίσιμες φάσεις.

Διαιτητές: Νικολόπουλος - Κομπούρας

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-18, 25-23, 25-19)

ΑΕΚ (Απόστολος Οικονόμου): Τοτσίδου 13 (1 άσος, 11/23 επ., 38% υπ., 1 μπλοκ), Κις 19 (2 άσοι, 16/35 επ., 1 μπλοκ), Τζανακάκη 9 (1 άσος, 5/9 επ., 3 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 11 (2 άσοι, 8/18 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 11 (9/29 επ., 43% υπ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 4 (2 άσοι, 1/4 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 38% υπ.), Τσοχατζή.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τέλης Σωτήρχος): Κοσμά 6 (2 άσοι, 3/17 επ., 46% υπ., 1 μπλοκ), Λούκοβιτς 8 (2 άσοι, 5/27 επ., 1 μπλοκ), Γιακουμή 14 (4 άσοι, 5/13 επ., 5 μπλοκ), Μπλάνκο 11 (2 άσοι, 8/13 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 9 (2 άσοι, 6/27 επ., 30% υπ., 1 μπλοκ) / Κονόμη (λ, 56% υπ.), Κωνσταντίνου 4 (1 άσος, 3/9 επ., 43% υπ.), Καβαθά, Μπουζουνιεράκη, Τέζα 2 (1 άσος, 1 μπλοκ).

* Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τρεις (3) τελευταίες θέσεις στην Τελική Κατάταξη του
πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών 2013-2014.
* Οι ομάδες που θα έχουν καταλάβει τις θέσεις Α1-1 έως Α1-4 θα αγωνισθούν σε Play Off.