Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012

ΛΑΜΙΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Συνέχισε εύκολα το σερί η Λαμία
Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Λαμία, πιέζοντας αρκετά από τη θέση του σερβίς και με βασικό όπλο το μπλοκ, νίκησε με 3-0 (25-12, 25-19, 25-17) τον Παναθηναϊκό στο «Χαλκιοπούλειο», σημειώνοντας την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ οι «πράσινοι» για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν απογοητευτικοί.
Ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους «ρουμελιώτες» που προερχόντουσαν από ένα εντυπωσιακό σερί τεσσάρων νικών απέναντι στο «τριφύλλι», καθώς πέρυσι επικράτησαν και τις 4 φορές που βρέθηκαν αντιμέτωπες οι δυο ομάδες, σε πρωτάθλημα, κύπελλο και Λιγκ Καπ.

Οι δύο ομάδες είχαν τεράστια διαφορά στα λάθη, με τη Λαμία να έχει μόλις 14 ενώ ο Παναθηναϊκός 29. Ένα σετ όσο αναφορά τους πόντους κρίθηκε από τα λάθος σέρβις με τον Παναθηναϊκό να... χαρίζει 17 πόντους στην Λαμία και οι γηπεδούχοι να δίνουν στο τριφύλλι 9 πόντους.

Πολλά προβλήματα για τους φιλοξενούμενους στην υποδοχή που τελείωσαν το ματς με μόλις 32%, ενώ και στην επίθεση το ποσοστό ήταν κακό, 39%.

Στο πρώτο σετ η Λαμία πίεσε από το σερβίς, έχτισε μια διαφορά ασφαλείας από την αρχή και το 1-0 έγινε εύκολα. Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά, πήρε κεφάλι στο σκορ και ως το 10-9 υπέρ του είχε τον έλεγχο. Εκεί με τα σερβίς του Σφενδυλάκη οι Λαμιώτες προηγήθηκαν 14-10, με σερί 5-0 και στην συνέχεια το 15-12 με τρεις συνεχόμενους πόντους του πρώην «πράσινου» Μιχάλη Χριστοφορίδη διαμόρφωσαν το σκορ σε 18-12. Η συνέχεια εύκολη για τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 16-16, εκεί οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι και έκαναν εύκολα το 3-0.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος - Μουλά Ε.

Τα σετ: 25-12, 25-19, 25-17

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Κόμελ 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. - 35% άριστες), Χαντ 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ, 100% υπ. - 50% άριστες), Δημητριάδης 1, Φίλιπας 11 (8/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Γκούζντα -λ (63% υπ. - 50% άριστες), Γιαννέλης, Καρβούνης 1

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καζάζης Σ.): Λιβαθηνός, Ραγκουζόνι 12 (10/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ιωάννου 6 (6/14 επ., 70% υπ. - 25% άριστες), Πρωτοψάλτης 2 (1/13 επ., 1 άσο, 86% υπ. - 33% άριστες), Στίγγας 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Βόγκελ 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης -λ (81% υπ. - 38% άριστες), Μανιόπουλος, Βολουδάκης, Λιόντας.