Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ CEV CUP ΑΝΤΡΩΝ

Άλωσε και την Κύπρο
Χρυσές σελίδες στην ευρωπαϊκή του ιστορία γράφει ο Παμβοχαϊκός μετά και την εύκολη επικράτησή του με 3-0 (25-18, 27-25, 25-20) επί της Ανόρθωσης στην πρώτη αναμέτρηση για την Β` φάση του CEV Cup Ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα πήρε μια σημαντική νίκη μέσα στην Κύπρο.
Η δεύτερη αναμέτρηση των δυο ομάδων θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (21/11, 19:00) στο κλειστό γυμναστήριο Λουτρακίου και σε περίπτωση ήττας του Παμβοχαϊκού ανεξαρτήτως σκορ, η πρόκριση θα προκύψει από το χρυσό σετ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 7-4 και 9-8, αλλά ο Παμβοχαϊκός πέρασε την αντεπίθεση και με ένα σερί 6-0 απέκτησε διαφορά ασφαλείας (14-9) και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-18.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε με 7-6 στο δεύτερο σετ με πρώτο βιολί τον Μοντόγια. Ακολούθησε εναλλαγή των δυο ομάδων στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν βραχέα κεφαλή στο 18-17. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 22-21, έχασαν δυο ματς μπολ (24-23 και 25-24), η ομάδα του Νίκου Ζαλμά είχε τις λύσεις στις κρίσιμες φάσεις με τους Καλντέιρα και Μαντέκα και συνεπώς και τον τελευταίο λόγο φτάνοντας στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 27-25.

Ο Παμβοχαϊκός με ανεβασμένη την ψυχολογία από την κατάκτηση των δυο σετ ήταν ο ηγέτης του σκορ στο τρίτο σετ. Η Ανόρθωση ισοφάρισε σε 8-8 αλλά με τους Κατσανεβάκη και Γιοβάνοβιτς να αναλαμβάνουν δράση οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς (13-8, 22-17) και έφτασαν στην κατάκτηση και αυτού του σετ και συνεπώς και της νίκης με 25-20.

Διαιτητές: Γκιόκα (Αλβανία), Τοντόροφ (Βουλγαρία)
Τα σετ: 0-3 (18-25, 25-27, 20-25) σε 79` Πόντοι: 63-77

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Κοντός): Πλατρίτης, Γ. Χρυσοστόμου, Οικονομίδης, Μοντόγια, Σμιθ, Γεωργίου /Αντωνίου(λ), Κοντός, Παναγιωτίδης.
ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας, Δρογκάρης, Κατσανεβάκης, Γιοβάνοβιτς, Καλδέϊρα, Καραγιάννης / Δημητρακόπουλος (λ), Παπαδόπουλος, Μπεκιάρης, Μπάκας.