Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2012

ΜΙΛΩΝΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. 0-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Η εξαιρετική πορεία του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2012-2013 συνεχίστηκε με τους Θρακιώτες να επικρατούν με 3-0 του μαχητικού Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη.

Οι γηπεδούχοι, παρά τις απουσίες των Κολομβιανών Μοσκουέιρα, Ζαπάτα και τις αναγκαστικές αλχημείες του Χρήστου Ντόζη, ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά στα κρίσιμα σημεία του πρώτου και τρίτου σετ ο Εθνικός είχε τις λύσεις.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά κι εκμεταλλευόμενοι τα χαμένα σερβίς του Εθνικού προηγήθηκαν με 8-5, αλλά μετά το τεχνικό τάιμ άουτ είχαμε βροχή από μπλοκ κι ο Εθνικός προσπέρασε με 8-10. Από εκείνο το σημείο και μετά είχαμε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ (13-12, 13-14, 17-15, 17-17, 19-17) με τον Μίλωνα να προηγείται σταθερά μέχρι το 21-20, που έγινε 21-22 με χαμένο σερβίς του Μουρούτη και άουτ του Βασιλάκου. Με μπλοκ του Ράιτς στον Βασιλάκο ο Εθνικός έφτασε στο σετ μπολ και με επίθεση του Κροάτη έκανε το 0-1.

Στο β' σετ ο Μίλωνας ξεκίνησε με διαγώνιο τον Κούλα, αλλά γρήγορα βρέθηκε πίσω στο σκορ (7-9, 9-15) με τον Θανάση Μουστακίδη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε Κυριακίδη, Κ. Δαλακούρα, Κοντοστάθη και τη διαφορά να μειώνεται προς το τέλος.

Στο γ' σετ ο προπονητής του Εθνικού ξεκίνησε στο βασικό σχήμα Κυριακίδη, Κόβατς και στην πορεία χρησιμοποίησε ξανά τον Κώστα Δαλακούρα, αλλά και τον Βλαχόπουλο, ενώ στον Μίλωνα ο Χρήστος Ντόζης έριξε στο ματς τον 15άχρονο Σπυριούνη από τους πρώτους πόντους.

Οι Θρακιώτες αν και πήραν μια σημαντική διαφορά 12-16, είδαν τον Μίλωνα να πλησιάζει (14-16 με μπλοκ του Σπυριούνη και 16-17 με λάθος Σιδηρόπουλου) και το ματς ξαναέγινε ντέρμπι. Στο 21-22 ο Ράιτς με μπλοκ έκανε το 21-23 και τελικά με επίθεση του Κυριακίδη ο Εθνικός πήρε το τρίποντο.

«Νομίζω ότι κάναμε μια καλή προσπάθεια, αλλά σε κάποια κρίσιμα σημεία δεν αποφύγαμε τα λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Εθνικός. Ο αντίπαλος μας είναι μια πολύ καλή ομάδα, όπως έδειξε και σήμερα, αλλά κι εμείς πιστεύω ότι παρά τα προβλήματα μας σταθήκαμε αξιοπρεπώς και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας», είπε ο Χρήστος Ντόζης ενώ ο Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Το παιχνίδι εξελίχθηκε όπως το περίμενα, αλλά αυτό που μετράει είναι η νίκη. Συνεχίζουμε την καλή μας πορεία και τώρα έχουμε μπροστά μας ένα σημαντικό παιχνίδι με ένα μεγάλο αντίπαλο όπως είναι ο Ολυμπιακός, όπου θέλουμε και πάλι να παίξουμε καλό βόλεϊ».

Τα σετ: 23-25, 18-25, 23-25

Μίλωνας (Ντόζης): Βασιλάκος 8 (8/23 επ., 68% υπ. - 55% άριστες), Λιάσκος, Καρανικολάου 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Μουρούτης 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Πολυχρονιάδης 2 (2/7 επ.,), Πανούσος 8 (8/19 επ., 56% υπ. - 33% άριστες), Δαρίδης -λ (74% υπ. - 57% άριστες) /Σπυριούνης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κούλας 1 (1/7 επ.)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 21 (17/30 επ., 4 μπλοκ), Γραμματικάκης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Παπάζογλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 15 (14/24 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 50% άριστες), Κουμεντάκης 8 (8/21 επ., 71% υπ. - 57% άριστες), Μίτρεφ -λ (38% υπ. - 31% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1 (1/4 επ., 70% υπ. - 50% άριστες), Κόβατς 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Κυριακίδης 5 (3/7 επ., 2 άσοι), Κοντοστάθης 1.