Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

3ος ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΣΤΑ 200μ. ΣΠΡΙΝΤ

Χάλκινο ο Βολικάκης στο ευρωπαϊκό πίστας
Για τέταρτη σερί φορά σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην ποδηλασία πίστας ο Χρήστος Βολικάκης κρέμασε στο στήθος του ένα μετάλλιο.
Ο Ελληνας πρωταθλητής, στη διοργάνωση που φιλοξενείται στην πόλη Παναβέζις της Λιθουανίας κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα των 200μ σπριντ.
Αυτό είναι το 4ο μετάλλιο για τον Χρήστο Βολικάκη σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, καθώς είχαν προηγηθεί ένα ασημένιο το 2011και δύο χάλκινα το 2009 και το 2010 όλα στο κέιριν.
Για να φθάσει στη νέα αυτή επιτυχία ο Βολικάκης στο μικρό τελικό αγωνίστηκε κόντρα στον Ρώσο Νικίτα Σούρσιν τον οποίο είχε νικήσει στους «16» και πέτυχε δύο νίκες (έναντι μίας) επί του Ρώσου και τον άφησε εκτός βάθρου
Όμως η προσπάθειά του στην πόλη της Λιθουανίας δεν σταματά εδώ, καθώς ο Χρήστος Βολικάκης την Κυριακή (21/10) θα αγωνιστεί στο κέιριν, φιλοδοξώντας να διεκδικήσει ένα ακόμα μετάλλιο.
Ο Έλληνας πρωταθλητής στον αγώνα κατάταξης ήταν πολύ δυνατός, σημείωσε την 9η καλύτερη επίδοση (10.325) και έτσι στον πρώτο γύρο τέθηκε αντιμέτωπος με τον Κίλκε Βαν Γκρίκεν από την Ολλανδία (είχε περάσει με την 16η καλύτερη επίδοση), τον οποίον κι απέκλεισε με χρόνο 10.760.
Στους «16» ο Βολικάκης αγωνίστηκε κόντρα στον Ρώσο Νικίτα Σούρσιν, παίρνοντας το εισιτήριο για την οκτάδα με χρόνο 10.971, εκεί όπου τον περίμενε ο Τσάρλι Κονόρ από τη Γαλλία.
Και πάλι ο Βολικάκης ήταν ο νικητής και στις δύο κούρσες (με 10.761 στην πρώτη και 10.698 στη δεύτερη), έστω κι αν χρειάστηκε -όπως προκύπτει και από τους χρόνους του) να ανεβάσει λίγο τον ρυθμό του.
Για να βρει απέναντί του στον ημιτελικό τον Γερμανό Μαξ Νίντερλανγκ. Δυστυχώς, όμως, ο ταχύτερος στον αγώνα κατάταξης Νίντερλανγκ (με επίδοση 10.097) αποδείχθηκε κακός δαίμονας» για τον Βολικάκη, κερδίζοντας και στις δύο κούρσες, με χρόνους 10.897 και 10.648 αντίστοιχα.
Σε ό,τι αφορά στον Σωτήρη Μπρέτα, έμεινε εκτός 16άδας, καθώς στον αγώνα κατάταξης σημείωσε τον 17ο χρόνο (10.651) και ήταν 84/1000 του δευτερολέπτου πιο αργός από τον τελευταίο που πήρε την πρόκριση, δηλαδή τον Βαν Γκρίκεν.