Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2012

ΠΑΟΚ - ΛΑΜΙΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ LEAGUE CUP

Στο φάιναλ φορ ο ΠΑΟΚ
Από το volleynews.gr
Ο ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση για το φάιναλ φορ του Λιγκ Καπ. Σε ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Θεσσαλονικείς νίκησαν δύσκολα 3-2 τη Λαμία, σε παιχνίδι που μπορούσαν να το είχαν πάρει νωρίτερα. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε 22-19 στο τέταρτο σετ, με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να το παίρνει με. σερί 6-1. Κακό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους και στο πέμπτο σετ (2-5), που μπόρεσαν όμως να το γυρίσουν και να πάρουν τη νίκη.
Ο Δικέφαλος ισοβάθμησε στην πρώτη θέση με τον Άρη (έχουν από 4 βαθμούς), ωστόσο έχοντας επικρατήσει στο μεταξύ τους παιχνίδι, πήρε την πρόκριση για την τελική φάση της διοργάνωσης.

Τα σετ: 25-15, 23-25, 25-23, 23-25, 15-10

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Πλίκας 3 (2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 22 (22/36 επ., 50% υπ. - 44% άριστες), Μορέλο 24 (21/36 επ., 3 μπλοκ, 62% υπ. - 35% άριστες), Κανέλλος 9 (9/10 επ.), Αρμενάκης 17 (16/36 επ., 1 άσο) / Παπαδημητρίου -λ (61% υπ. - 48% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Αμπουίλα

ΓΣ ΛΑΜΙΑ(Ανδρεόπουλος): Χριστοφορίδης 7 (7/12 επ.), Κόμελ 23 (19/43 επ., 4 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Χαντ 16 (14/27 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Δημητριάδης 1, Φίλιπας 14 (13/33 επ., 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 7 (4/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ) / Γκούζντα -λ (52% υπ. - 28% άριστες), Δραγκίδης 1, Γιαννέλης.

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ1/10: ΠΑΟΚ - Άρης 3-2 (25-21, 25-22, 25-27, 22-25, 15-11) περ
2/10: Άρης - Λαμία 3-0 (25-19, 25-19, 29-27) περ
3/10: ΠΑΟΚ - Λαμία 3-2 (25-15, 23-25, 25-23, 23-25, 15-10) περ