Τρίτη 2 Οκτωβρίου 2012

ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ LEAGUE CUP

Φωτογραφία του αγώνα από το volleyball24.gr
Στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε με 2-0 επί του Άρη στο τέλος χρειάστηκε το τάϊ-μπρέϊκ και το 3-2, προκειμένου να πάρει τη νίκη και να ξεκινήσει με το δεξί της επίσημες υποχρεώσεις του στο League Cup και τον Γ Όμιλο.

Μεγάλη μάχη έγινε στην Πυλαία κατά την πρώτη αγωνιστική του Γ Ομίλου του League Cup καθώς ΠΑΟΚ και Άρης φρόντισαν να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον όλων μέχρι τέλους…

Ο Δικέφαλο του Βορρά έχοντας ενθουσιασμό, πάθος, αλλά και πρόσφατες τις παραστάσεις του ποδοσφαιρικού ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ.

Με τον Αρμενάκη ορεξάτο οι «ασπρόμαυροι» έκαναν γρήγορα το 5-1 και το 12-7, για να φθάσουν στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ 16-14. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που ο Άρης απείλησε, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν το 18-14 και λίγο αργότερα το 23-20 και στο τέλος με το 25-21 έκαναν το 1-0.

Με την ψυχολογία να είναι υπέρ του και να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος και στο δεύτερο σετ κάνοντας το 8-5 και λίγο αργότερα το 15-11. Ο Άρης ανεβάζοντας την απόδοσή του ισοφάρισε σε 15-15 και 17-17, όμως και πάλι οι «ασπρόμαυροι» του Μέλκα βρήκαν την λύση απέναντι στους «κιτρινόμαυρους» ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα με 20-17 και με το 25-22 να κάνουν το 2-0.

Ωστόσο όσοι πόνταραν σε μια άνετη νίκη για τον Δικέφαλο στα επόμενα σετ διαψεύστηκαν οικτρά αφού ο Άρης φρόντισε να σταθεί όρθιος και να αντιδράσει.

Στο τρίτο σετ που ήταν και το πλέον αμφίρροπο του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το πάνω χέρι προηγούμενοι από τα μιστά και μετά με 16-18 και 19-21, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 23-23 και λίγο μετά έκανε το 24-23 φθάνοντας το ματς – μπολ.

Ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση πιο ψύχραιμοι στο τέλος έφθασαν στο 25-27 και το 1-2 αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους. Αυτές αναζωπυρώθηκαν για τα καλά στο τέταρτο σετ όταν με το 22-25 έγινε το 2-2 και έστειλαν το παιχνίδι στο τάϊ-μπρέϊκ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ έδειξε να ξυπνά από τον λήθαργο και με το 4-2 και 6-3 απέκτησε διαφορά ασφαλείας. Αυτή παρέμεινε υπέρ των γηπεδούχων που έκαναν το 11-8 και στο τέλος με το 15-11 πανηγύρισαν τη νίκη, γλυτώνοντας τα…. εγκεφαλικά που πλησίαζαν τους πάντες.

Έτσι με το 3-2 ο ΠΑΟΚ αν και έχασε έναν πολύτιμο βαθμό ξεκινά με νίκη και τέθηκε επικεφαλής του Ομίλου καταστρώνοντας τα πλάνα του για τη συνέχεια…