Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2012

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ 3-1 ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Αμαλία ΟΡΝΙΘΟΠΟΥΛΟΥ
Εντός έδρας νίκη στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος για το γυναικείο μας συγκρότημα, στον πολύ δύσκολο αγώνα με το ΓΣ Πετρούπολης με 3-1 (20-25, 25-23, 25-21, 25-22).
Διεξήχθη ένας πολύς όμορφος και συναρπαστικός αγώνας, ο οποίος κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών και για τα 116΄ που διήρκεσε.
Η Πετρούπολη, ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και από τα μέσα του 1ου σετ, πήρε διαφορά 4-5 πόντων την οποία διατήρησε μέχρι τέλους του σετ, παρά τις προσπάθειες της ομάδας μας για να μπορέσει να προηγηθεί.
Στο 2ο σετ, η εικόνα αντιστράφηκε, η ομάδα μας ήταν αυτή που προηγήθηκε μέχρι και με 15-08, αλλά η Πετρούπολη σιγά - σιγά ''ροκάνιζε'' τη διαφορά, χωρίς όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει.
Ίδια εικόνα περίπου και στο 3ο σετ, στο οποίο είχαμε ισχνή υπεροχή, την οποία διευρύναμε στο τέλος του.
Στο 4ο σετ, οι ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο με την ομάδα μας να κρατά το προβάδισμα, την Πετρούπολη να περνά με 20-19, αλλά στο τέλος οι αθλήτριες μας με πυγμή και αποφασιστικότητα, με επί μέρους σκορ 6-2, έφτασαν στην τελική επικράτηση.
Συμπερασματικά, μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι για μια ακόμα φορά από τις αθλήτριες μας, οι οποίες αγώνα με τον αγώνα, έχουν καλύτερη συμπεριφορά και αντιδράσεις. Το θέμα είναι, να μπορέσουμε να διαχειριστούμε με σωστό τρόπο, σε όλη τη διάρκεια της περιόδου, τα πιθανά σκαμπανεβάσματα που θα υπάρξουν σ΄ αυτό το τεράστιο πρωτάθλημα, στο οποίο αυτοί που θα χαμογελάσουν στο τέλος θα πρέπει να διαθέτουν υπομονή και βάθος.
Η Πετρούπολη, όπως είχαμε προβλέψει, διαθέτει μια πολύ καλή ομάδα και σίγουρα υπολογίζεται για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ως από τα βασικά φαβορί.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Κουτσούλα και Μωραγιάννη.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Σαραντίτης) Κοκκινάκη, Ορνιθοπούλου, Παπαδάκη, Πατσιαβούδη, Γκουντιμένκο, Ρασίμι, Βλάχου (λ), Πέρρα (λ), Στρατίκη, Μουρατίδη, Καραγιαννίδου, Κατραμάδου.
ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: (Αποστολογιωργάκης) Καριωτέλλη Β., Φλωροπούλου, Καλλιώρα, Σκλιβανίτη, Καριωτέλλη Μ., Δημητροπούλου, Καφετζή (λ), Μαυροειδοπούλου, Γιαννούλη, Κατσιμπούρα.
16. ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 01-06 00
Λόγω της σημερινής απεργίας, τα αποτελέσματα ήταν κάπως δύσκολο να τα βρούμε, αλλά επειδή η ''μαμμή'' του βόλει, μας έκανε παρατήρηση που δεν τα ξέραμε στις 11:30 η ώρα, το πήραμε προσωπικά και με τη βοήθεια κάποιων καλών φίλων, καταφέραμε και τα μάθαμε όλα και σας τα παρουσιάζουμε.