Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2012

ΕΛΛΑΔΑ - ΔΑΝΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ελένη ΚΙΩΣΗ
Αποστολή ΠΣΑΤ στο Γιούζνι Ευθύμης Χούτας

Ο στόχος της Εθνικής μας ομάδας βόλεϊ των γυναικών στο τουρνουά της Ουκρανίας για τον Β’ προκριματικό γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2013 ήταν να νικήσει τη Δανία και από εκεί και πέρα να προσπαθήσει να έχει μια όσο το δυνατόν καλύτερη παρουσία στις αναμετρήσεις με Ουκρανία και Ολλανδία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε σήμερα τη νίκη με 3-0 επί της Δανίας, μια νίκη γοήτρου, καθώς δεν ήλπιζε σε πρόκριση στα τελικά, ούτε μέσω της διαδικασίας των μπαράζ. Η Εθνική στο σημερινό παιχνίδι ήταν σαφώς καλύτερη, απέναντι σε μια ομάδα στα μέτρα της και απόλυτα δίκαια έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι με την Ουκρανία η Εθνική μας ξεκίνησε το ματς με μία αλλαγή. Η Ανθή Βασιλαντωνάκη, η κορυφαία παίκτρια της ελληνικής ομάδας στο ματς με την Ουκρανία, αγωνίστηκε στη θέση της Ιζαμπέλα Ιβάνοβα. Οι υπόλοιπες παίκτριες του αρχικού σχήματος ήταν οι Στέλλα Χριστοδούλου, Ελένη Κιόση, Ελένη Κωνσταντινίδου, Ζένια Τσίμα, Τζίνα Λαμπρούση και λίμπερο η Ειρήνη Κελεσίδου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι. Με καλά σερβίς, καλή υποδοχή και με σωστή επιθετική λειτουργία προηγήθηκε με 5-1, ενώ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν μπροστά στο σκορ με 8-4. Το μπλοκ της ελληνικής ομάδας λειτούργησε σωστά, οι Δανέζες συνέχισαν να κάνουν λάθη και το σκορ γρήγορα έγινε 12-4, με τον Δανό προπονητή να παίρνει εσπευσμένα και το δεύτερο τάιμ άουτ.

Η ομάδα της Δανίας εκμεταλλεύτηκε προς στιγμήν κάποια λάθη της Εθνικής μας και μείωσε τη διαφορά από τους οκτώ πόντους στους τέσσερις (16-12), με τον Τάκη Φλώρο να περνά στο παιχνίδι την Ιβάνοβα στη θέση της Κιόση. Τέσσερα συνεχόμενα λάθη της Ιβάνοβα, όμως, έφεραν σε απόσταση αναπνοής τη Δανία (17-16), γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή της Εθνικής να ρίξει και πάλι στο ματς την Κιόση, στη θέση της Ιβάνοβα. Η Ελλάδα πήρε και πάλι μια διαφορά τεσσάρων πόντων (20-16) και από εκεί και πέρα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το πρώτο σετ με 25-17 σε 23 λεπτά.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την ελληνική ομάδα, πάντως, να είναι καλύτερη και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν μπροστά στο σκορ με 8-5. Στη συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν απέφυγε τα λάθη στην υποδοχή, αλλά και στην επίθεση, δίνοντας τη δυνατότητα στη Δανία να ισοφαρίσει σε 12-12 και να προηγηθεί με 13-12 (στο σημείο εκείνο η Παπαφωτίου πήρε τη θέση της Χριστοδούλου). Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε την Ελλάδα να προηγείται με 16-15, σ’ ένα αμφίρροπο δεύτερο σετ. Η ελληνική ομάδα σοβαρεύτηκε, έβγαλε άμυνες και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση «έχτισε» μια διαφορά έξι πόντων (23-17), που της επέτρεψε να κερδίσει και το δεύτερο σετ με 25-20, επίσης σε 23 λεπτά.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο σετ, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με την ελληνική ομάδα να είναι μπροστά στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Για πρώτη φορά η Εθνική μας απέκτησε προβάδισμα έξι πόντων σ’ ένα καθοριστικό σημείο του σετ (20-14). Στη συνέχεια εκείνο που φρόντισε να κάνει ήταν να παίξει ψύχραιμα, να ελέγξει το παιχνίδι και φτάσει στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με 25-18 σε 23 λεπτά.

Τα σετ: 25-17, 25-20, 25-18
Διαιτητές: Βικτορίνι (Σλοβενία), Ζαχάροβα (Ρωσία)

ΕΛΛΑΔΑ (Τάκης Φλώρος): Χριστοδούλου 1 (1 άσος), Παπαφωτίου, Κιόση 8 (1 άσος), Κωνσταντινίδου 8, Βασιλαντωνάκη 16 (3 άσοι), Στράντζαλη 2, Γιώτα, Τσίμα 13, Μερτέκη, Ιβάνοβα, Κελεσίδου (λίμπερο 40%), Λαμπρούση 7 (1 άσος).

ΔΑΝΙΑ (Σβεν-Έρικ Λαουρίντσεν): Μπανγκ 5 (1 άσος), Αμπιλντγκααρντ, Γένσεν 3 (1 άσος), Κιέλστρουπ 10, Π. Λάρσεν, Σαλισπάχιτς 4, Φούρστεμπεργκ, Γκρονφελντ 4 (1 άσος), Χέλμερ-Χάνσεν (λίμπερο), Ρ. Λάρσεν, Ντέγκνερ 8, Νταουγκαάρντ 3.