Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012

ΟΥΚΡΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Διασυρμός για την εθνική γυναικών στον πρώτο αγώνα της στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που γίνεται στο Απελντόρν της Ολλανδίας καθώς ηττήθηκε με 3-0 (25-11, 25-14, 25-17) από την Ουκρανία στο εναρκτήριο της ματς για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2013.
Μόνο στο τρίτο σετ πάλεψαν τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου, αλλά η ανωτερότητα του αντιπάλου ήταν εμφανέστατη.

Αύριο με αντίπαλο την Δανία (8/9, 17:30) η νίκη είναι μονόδρομος για να μην χαιρετήσει νωρίς την υπόθεση πρόκριση στα τελικά του Euro 2013, αφού η Ολλανδία που αντιμετωπίζουμε την Κυριακή είναι το μεγάλο φαβορί του ομίλου.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με τις Χριστοδούλου, Γιώτα, Τσίμα, Κιόση, Χαντάβα, Λαμπρούση και λίμπερο την Κελεσίδου, προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο σετ και 5-4 στο τρίτο και στο υπόλοιπο ματς κυνηγούσε... την Ουκρανία, που χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης επέβαλε τον ρυθμό της και μετέτρεψε σε περίπατο την αναμέτρηση.

Πολλά τα λάθη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε υποδοχή και επίθεση.

UKRAINE (Andriy Romanovych): Marchenko, Kozlova 14, Shchur 9, Delros (libero) 67% (33%), Khyliuk, Zakharchuk 5, Molodtsova 7, Stepanovska 1, Kodola 19, Kalchenko, Peretiatko 5, Zakhozha.

ΕΛΛΑΔΑ (Τάκης Φλώρος): Χριστοδούλου 2, Παπαφωτίου, Κιόση 9, Κωνσταντινίδου, Βασιλαντωνάκη 4, Στράντζαλη, Γιώτα 3, Τσίμα 5, Χαντάβα 6, Ιβάνοβα, Κελεσίδου (λίμπερο) 44% (6%), Λαμπρούση 2.