Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2012

ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΝΤΡΩΝ

Υπό τις ιαχές «Ελλάς, Ελλάς» από 2.000 φίλους του βόλεϊ που αγκάλιασαν και πάλι την εθνική ομάδα στα Τρίκαλα, η «γαλανόλευκη» επικράτησε της Ρουμανίας με 3-2 (25-14, 25-18, 21-25, 21-25, 15-12) στην πρεμιέρα της στα προκριματικά για το Euro 2013, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ, παρουσιάζοντας πολλά προβλήματα στα δύο επόμενα και τελικά κατακτώντας τη νίκη, αφήνοντας όμως έναν βαθμό!

Στο πρώτο σετ η υπεροχή της ελληνικής ομάδας ήταν ξεκάθαρη. Ο Τζούριτς με άμυνα και επίθεση έκανε το 10-4, ο Χριστοφιδέλης το 16-9, ο άσος του Προύσαλη διατήρησε τη διαφορά (19-12) και το μπλοκ του Πετρέα στον Γκεοργκίτα την αύξησε (21-12) πριν από το τελικό 25-14 με άστοχο σερβίς των Ρουμάνων.

Εύκολο το έργο της Ελλάδας και στο δεύτερο σετ. Στα τεχνικά τάιμ άουτ πήγε με… κεφάλι στο σκορ (8-5, 16-12), με τον Χριστοφιδέλη να διαμορφώνει με άσο το 18-12. Τα λάθη των παικτών του Μάριουζ Σορντίλ είχαν ως αποτέλεσμα το 22-15, ενώ με ακόμα ένα χαμένο σερβίς τους γράφτηκε ο επίλογος (25-18) και το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο σετ όταν η Ρουμανία… αιφνιδίασε την ομάδα του Αλέκου Λεώνη. Το 5-1 έγινε 10-4, 16-11 και 22-17 με μπλοκ του Στόιαν (Stoian) στον Τζούριτς. Η είσοδος των Πελεκούδα και Κοκκινάκη άλλαξαν για λίγο τις ισορροπίες, με την ελληνική ομάδα να πιέζει στο σερβίς, να εκμεταλλεύεται τα λάθη των αντιπάλων και να μειώνει σε 23-21. Δεν υπήρχε όμως συνέχεια στην αντεπίθεση και οι Ρουμάνοι έκαναν το 25-21 με μπλοκ του Μιχαλτσέα στον Κυριακίδη.

Με αλλαγές στους ακραίους (Λάππας και Κοκκινάκης αντί Κυριακίδη και Χριστοφιδέλη) η Ελλάδα πάλεψε να πάρει το σετ και το ματς, αλλά η Ρουμανία ήταν εξαιρετική. Προηγήθηκε πρώτη φορά με 8-7 και έκτοτε έλεγχε τον ρυθμό (16-13). Με δύο μπλοκ του Γκοντάριου στον Λάππα έγινε το 20-14, με τον Στόιαν να καρφώνει για το 24-18. Με τα σερβίς του Τζούριτς οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά η Ρουμανία μετά από τρία σετ μπολ set balls έκανε το 25-21.

Στο τάι μπρέικ η Ελλάδα βελτιώθηκε και νίκησε… Ο Τζούριτς με άσο έκανε το 3-1, ο Χριστοφιδέλης το 8-5 και το 12-9, με τον Πετρέα να σφραγίζει τη νίκη με 15-12.

Ελλάδα (Λεώνης): Χριστοφιδέλης 10 (8/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Τζούριτς 23 (19/40 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κυριακίδης 5 (5/14 επ., 35% υπ. - 24% άριστες), Πετρέας 17 (13/15 επ., 4 μπλοκ), Προύσαλης 2, Σουλτανόπουλος 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ), Στεφάνου –λ (57% υπ. – 43% άριστες)/ Κοκκινάκης 4 (4/7 επ., 56% υπ. – 50% άριστες), Πελεκούδας 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Καριπίδης, Λάππας 2 (2/6 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Στιβαχτής

Ρουμανία (Σορντίλ): Ντράγκος 4 (3/8 επ., 1 άσο, 39% υπ. – 17% άριστες), Γκεοργκίτα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Μπάλα 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 31% άριστες), Στόιαν, Γκοντάριου 23 (20/46 επ., 3 μπλοκ), Μιχαλκέα 11 (5/15 επ., 5 μπλοκ, 1 άσο), Φέχερ –λ (64% υπ. – 44% άριστες) / Στάνκου 9 (6/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπάρτα, Τσιπριάν, Μαριές 5 (5/9 επ., 66% υπ. – 53% άριστες)