Δευτέρα 13 Αυγούστου 2012

Η ΡΩΣΙΑ ΧΡΥΣΗ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ ΑΝΤΡΩΝ

Η «χρυσή» ανατροπή του αιώνα
Του: Αντώνη Αραβαντινού
Σ' ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το βόλεϊ που κράτησε σχεδόν δυόμισι ώρες παρουσία 14.500 θεατών η Ρωσία που βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ και 20-17 στο 3ο σετ, με χρυσές αλλαγές έκανε σούπερ ανατροπή και επικράτησε με 3-2 (19-25, 20-25, 29-27, 25-22, 15-09) της Βραζιλίας στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά των ανδρών και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου για πρώτη φορά στην ιστορία της...
Παρθενικό χρυσό μετάλλιο για την Ρωσία σε Ολυμπιακούς αγώνες που μετά την διάλυση της ΕΣΣΔ προκρίνεται από το 1996 μέχρι το 2012 πάντα στους ημιτελικούς.

Το 1996 στην Ατλάντα ήταν 4η, το 2000 στο Σίδνεϊ ήταν 2η, το 2004 στην Αθήνα ήταν 3η και το 2008 στο Πεκίνο ήταν πάλι 3η.

Η Βραζιλία από την άλλη δεν κατάφερε να επιστρέψει στην κορυφή μετά το 2004 και την Αθήνα και αρκέστηκε στην 2η θέση όπως στο Πεκίνο το 2008. Από το 1984 στο Λος Άντζελες μέχρι το Λονδίνο προκρίνεται για 6η φορά σε ημιτελικά. Το 1984 στο Λος Άντζελες ήταν 2η, το 1988 στη Σεούλ ήταν 4η, το 1992 στην Βαρκελώνη ήταν 1η.

Η Βραζιλία είχε μοναδική ευκαιρία για να πάρει το χρυσό καθώς προηγήθηκε 2-0 σετ και 20-17 στο 3ο σετ ενώ είχε και δύο ματς μπολ (24-23, 25-24) αλλά τα χτυπήματα του Μιχαήλοφ έφεραν το ματς δύο φορές στα ίσια ενώ στο 27-27 η επίθεση του Μουσέρσκι και το μπλοκ του Βολκόφ έκαναν το 29-27 και έβαλαν τους Ρώσους στον αγώνα.

Όμως, η χαλαρότητα και η κούραση χάλασαν το ρυθμό των βραζιλιάνων, ενώ στη Ρωσία ο Αλεκνό έκανε κίνηση «ματ» γυρίζοντας τον θηριώδη Μουσέρσκι από κεντρικό - διαγώνιο, τον Μιχαήλοφ από διαγώνιο σε ακραίο και τον Απαλίκοφ από ακραίο σε κεντρικό.

Σαντάνα, Σέρτζιο, Τζίμπα και Ντάντε είχαν κατακτήσει το 2004 το χρυσό μετάλλιο στην Αθήνα για την Βραζιλία, ενώ οι Κτέι και Τετούκχιν το αργυρό για την Ρωσία.

Γκράνκιν, Τετούκχιν, Βολκόφ και Μιχαήλοφ ήταν χάλκινοι Ολυμπιονίκες το 2008 στο Πεκίνο, ενώ οι Μπρούνο, Τζίμπα, Μουρίλο, Ντάντε, Γκουστάβο και Σαντάνα αργυροί πριν 4 χρόνια.

Η «αρκούδα» που στα δύο πρώτα σετ ήταν αγνώριστη έδειξε στα τρία επόμενα την δύναμη της. Ο προπονητής της Βλαντιμίρ Αλένκο ανακάτεψε την τράπουλα, άλλαξε θέση σε αρκετούς παίκτες, μπέρδεψε τους Βραζιλιάνους και σε συνδυασμό με την πολύ καλή υποδοχή της ομάδας του έφερε τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση.

Οι Βραζιλιάνοι που στα δύο πρώτα σετ ήταν κυρίαρχοι και έδειχναν πως η σούπερ απόδοση του ημιτελικού με την Ιταλία συνεχιζόταν, έπαθαν μπλακ άουτ στην κυριολεξία. Αντιμετώπισαν σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή και σε αρκετά σημεία φάνηκε η απώλεια του Βισότο.

Στο πρώτο σετ η Βραζιλία μπήκε δυνατά στο ματς και χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο έφτασε στο 1-0. Πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, δεν το έχασε ποτέ και έδειξε πόσο θέλει την κορυφή. Προηγήθηκε με 5-1, 11-6, 16-11, 20-13 ως το τελικό 25-19.

Στο δεύτερο οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 2-0, αλλά έμειναν εκεί. Μουρίλο και Ντάντε είχαν άλλες βλέψεις και οδήγησαν τους Βραζιλιάνους εκ του ασφαλούς στο τελικό 25-20. Μόνο στο 16-15 που πλησίασαν οι Ρώσοι, φάνηκε να γίνεται κάτι, αλλά με άμεση αντίδραση της... σάμπα και 3-0 σερί έγινε το 19-15 και κάπου όλα τελείωσαν.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο συγκλονιστικό και απρόβλεπτο πιθανόν και της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με μικρά προσπεράσματα ως το 15-15, εκεί οι Βραζιλιάνοι με 3-0 σερί και πρωταγωνιστή τον Λούκας ξέφυγαν με 18-15. Προηγήθηκαν με 22-19 και όλα έδειχνα πως είναι κοντά στην νίκη. Όμως οι Ρώσοι με δικό τους σερί 3-0 ισοφάρισαν και το ντέρμπι άρχισε. Οι Βραζιλιάνοι είχαν δύο ματς μπολ με 24-23 και 25-24 αλλά δεν κατάφεραν να τα αξιοποιήσουν. 34' κράτησε το σετ και στο τέλος ένα μπλοκ του Βολκόφ και μια επίθεση του Μεσέρσκι διαμόρφωσαν το τελικό 29-27 και οι Ρώσοι... ζωντάνεψαν.

Το τέταρτο σετ και με την ψυχολογία στα ύψη δεν ξεκίνησε για την Ρωσία όπως περίμενε. Οι Βραζιλιάνοι έδειχναν να είχαν ξεπεράσει την απώλεια του τρίτου σετ και ήθελαν να κάνουν το 3-1. Μέχρι το 12-12 οι δύο ομάδες συμβάδιζαν. Με 6-1 σερί η... αρκούδα αγρίεψε και το σκορ έγινε 18-13. Το 21-15 έδειχνε πως το 2-2 στα σετ θα ερχόταν εύκολα, αλλά οι βραζιλιάνοι έκαναν αντεπίθεση με το 22-15 να γίνεται 22-19. Στο σημείο εκείνο οι Ρώσοι έδειχναν αγχωμένοι κάνοντας 3 συνεχόμενα λάθη. Τα πράγματα εξελίχθηκαν καλύτερα για τους Ρώσους και το τάι μπρέικ ήταν γεγονός.

Στο τάι μπρέικ οι Ρώσοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, συνέχισαν την πολύ καλή απόδοση τους και το 15-09 ήρθε φυσιολογικά και εύκολα.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 20-25, 29-27, 25-22) Foto

ΡΩΣΙΑ (Αλένκο):  Κτέι 1, Γκράνκιν 4, Τετούκχιν 12,  Μουσέρσκι 31, Μιχαήλοφ 17, Βολκόφ 6 / Ομποτσάεφ (λ), Μπερέσκο, Απαλίκοφ, Ιλίνκχ 2, Μπούτκο 2, Σοκόλοφ.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπερναρντίνιο): Μπρόυνο 3, Γουάλας 27, Σίντνεϊ 14, Μουρίλο 18, Λούκας 9, Ντάντε 5, / Σέρτζιο (λ) , Τζίμπα, Σοάρες, Σαντάνα 1, Ρικάρντο.