Τετάρτη 29 Αυγούστου 2012

ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΕΦΗΒΩΝ

Η εθνική ομάδα των εφήβων παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-1 σετ γνώρισε την ήττα με  3-2 (25-20, 19-25, 20-25,25-17, 15-11) από τη Γερμανία και πλέον κινδυνεύει να μείνει εκτός 8αδας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος των εφήβων.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ
Και αυτό γιατί την στιγμή που η Ελλάδα αύριο παίζει με την Τουρκία που αγωνίζεται για την τετράδα, η Γερμανία που διεκδικεί πλέον την τέταρτη θέση του ομίλου, έχει εύκολο αγώνα με τη Δανία.

Η ελληνική ομάδα δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της στο μπλοκ (17 πόντους) και με κακή υποδοχή στο 4ο και 5ο σετ υστέρησε στην ανάπτυξη και ηττήθηκε. Σε κακή μέρα και ο Τζιουμάκας που στα μέσα του 4ου σετ αντικαταστάθηκε και το βάρος της επίθεσης σήκωσαν οι Κουμεντάκης, Κοκκινάκης.

Ο Στέλιος Καζάζης παρέταξε στο αρχικό σχήμα τους Λιόντα, Κοκκινάκη, Κουμεντάκη, Μαδούρα, Στίγγα, Τζιουμάκα και Πρωτοψάλτη.

Στο πρώτο σετ, ξεκίνησε καλά αλλά γρήγορα έμεινε πίσω, χάνοντας τον ρυθμό της και τελικά έμεινε πίσω με 1-0.

Στη συνέχεια ήρθε η βελτίωση, η Εθνική προηγήθηκε με 4-2, ο Σοτ ισοφάρισε με άσσο σε 4-4 και ακολούθησε το 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Η Γερμανία πέρασε μπροστά με 10-12, ο Στέλιος Καζάζης πήρε τάιμ-άουτ για να γίνει το 13-12. Οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η γαλανόλευκη έκανε 20-15 για να έρθει η ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 3-6, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 6-6 και ακολούθησε το 7-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Η Εθνική αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 13-12, και μετά το 15-15 ανέβασε την απόδοσή της, για το 20-17.  Ο Σοτ μείωσε σε 21-19, ο Στέλιος Καζάζης πήρε τάιμ-άουτ και το 21-20 έγινε 25-20 με τις προσπάθειες του Κουμεντάκη.

Στο τέταρτο σετ ήρθε το... μπλακ άουτ, η Γερμανία προηγήθηκε από νωρίς και η εθνική δεν μπόρεσε ποτέ να καλύψει το χαμένο έδαφος και έχασε πολύ εύκολα την ευκαιρία για το τρίποντο.

Στο τάι-μπρέικ η Γερμανία προηγήθηκε με 4-1, ο Στέλιος Καζάζης πήρε τάιμ-άουτ. Το 3-7 έγινε 8-10, αλλά τα λάθη συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα να ακολουθήσει το 11-15 και η νίκη των Γερμανών.

* Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 43 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και της Γερμανίας: 5 άσσοι, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Πέτροβιτς, Μπουλάνγκερ.

ΕΛΛΑΔΑ (Καζάζης): Λιόντας, Κοκκινάκης 19 (17/32), Κουμεντάκης 16 (11/28), Μαδούρας 7, Στίγγας 7, Τζιουμάκας 6 / Πρωτοψάλτης (λ. - 58% υπ.), Σκαρλατίδης 1. Δαλακούρας 3, Στεφανίδης 1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Κουέλ): Ζίμερμαν 2π., Σκοτ 14, Νάγκελ 9, Άρμς 20, Μαρκς 16, Μαξμπόελερ 5 / Χόφμαν (λ), Πόρνερ, Σβέριν.