Παρασκευή 24 Αυγούστου 2012

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΕΦΗΒΩΝ

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων ξεκίνησε με το... αριστερό στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αφού ηττήθηκε με 3-0 (27-25, 25-20, 25-17) από την Ισπανία. Οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη (από γκάφα των υπευθύνων της ελληνικής αποστολής δηλώθηκε προπονητής ο Μάκης Δημητριάδης!!!) αντιμετώπισαν προβλήματα στην υποδοχή, όμως η απώλεια του πρώτου σετ ήταν καθοριστική για την συνέχεια της αναμέτρησης. Η αυτοσυγκέντρωση χάθηκε και ίσως οι διεθνείς μας να επηρεάστηκαν από το πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Δημήτρη Ζήση, με τον Θανάση Πρωτοψάλτη να αγωνίζεται στην θέση του λίμπερο.

Οι Ισπανοί παρουσιάστηκαν πολύ καλοί επιθετικά και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις αδυναμίες μας.

Επόμενο ματς για την Ελλάδα αύριο στις 21:00 με αντίπαλο την Βουλγαρία.

Η εθνική μας ομάδα δεν ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ και λόγω των προβλημάτων στην υποδοχή βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-6. Όμως στην συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με πρωταγωνιστές τους Κοκκινάκη και Κουμεντάκη προηγήθηκε με 18-14, τρέχοντας σερί 12-2. Στην συνέχεια οι Ισπανοί με δικό τους σερί 4-0 ισοφάρισαν σε 18-18 και το ματς πήγε ντέρμπι ως το τέλος. Στο 25-25 μια επίθεση των αντιπάλων μας και ένα μπλοκ πάνω στον Κουμεντάκη διαμόρφωσαν το 27-25.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που επηρεασμένο από την εξέλιξη του πρώτου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-6 και 14-10. Προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι και έφτασε τους Ισπανούς στον ένα πόντο, 15-14, 16-15 και 17-16, αλλά τα λάθη των Ελλήνων παικτών σε συνδυασμό με την καλή σταθερή απόδοση των Ισπανών διαμόρφωσαν το 25-20.

Στο τρίτο σετ ο Στέλιος Καζάζης ξεκίνησε τον Γιάννη Μαδούρα αντί του Κάσσανδρου Στίγγα, ενώ  μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ που βρήκε την Ισπανία μπροστά στο σκορ με 8-6, ο Σκαρλατίδης πήρε την θέση του Λιόντα. Η εθνική ποτέ δεν μπήκε στο κλίμα του αγώνα και οι αντίπαλοι μας απλά έκαναν το παιχνίδι τους. το τελικό 25-17 διαμορφώθηκε εύκολα.

Ελλάδα - Ισπανία 0-3 (25-27, 20-25, 17-25)

Στατιστικό:  ΕΔΩ

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 42 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 14 λάθη Ισπανίας και της Ισπανίας προήλθαν: 4 άσσοι, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 16 λάθη Ελλάδας. Διαιτητές: Μακσάνοφ, Κρολ.

ΕΛΛΑΔΑ (Καζάζης): Χατζόπουλος 2π., Κοκκινάκης 12 (10/20, 2 άσσοι), Λιόντας 3 (1/1, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 17 (17/34), Κουμεντάκης 8 (8/21), Στίγγας 3 (3/5) / Πρωτοψάλτης (λ. - 57% υπ.), Σκαρλατίδης, Δαλακούρας 2 (1/3, 1 μπλοκ), Μαδούρας 2 (2/2). Δεν αγωνίστηκαν: Στεφανίδης, Ζήσης.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μαλντονάντο): Τρίνινταντ 3π. (1/1, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βιτζίλ 6 (3/5, 3 άσσοι), Βιλένα 28 (26/47, 2 μπλοκ), Οσόριο 7 (6/9, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φόρνες 7 (3/7, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκονζάλεζ 9 (8/14, 1 μπλοκ) / Καστίγια (λ. - 91% υπ.), Τζιμένεθ, Χιμένεθ 2 (2/4).