Κυριακή 15 Ιουλίου 2012

ΚΟΤΣΙΛΙΑΝΟΣ / ΖΟΥΠΑΝΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΤΟ ΣΧΟΙΝΙΑ

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη... τρεις και το κατάφεραν! Κοτσιλιάνος και Ζουπάνης είχαν ηττηθεί στους δύο προηγούμενους τελικούς που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Σιρκουί μπιτς βόλεϊ σε Αίγινα και Θεσσαλονίκη, όμως, στον Καράβι Sports Club του Σχοινιά, υπήρξε μια τεράστια διαφορά: Δεν ήταν απέναντί τους οι Ξενάκης / Μπιλλήρης, αλλά οι Lord και Ραμιώτης που στα ημιτελικά έκαναν την υπέρβαση, αλλά στον τελικό «λύγισαν» και ηττήθηκαν με 2-0.

Οι έμπειροι Κοτσιλιάνος / Ζουπάνης επικράτησαν στο 4ο τουρνουά του Πανελληνίου Σιρκουί μπιτς βόλεϊ Masters 2012 και απέδειξαν ότι ως αθλητές υψηλού επιπέδου δεν πτοήθηκαν από τις προηγούμενες δύο αποτυχημένες προσπάθειές τους.

Μάλιστα, «Κότσι και Ζούπα» αφού... ευχαρίστησαν τους Lord και Ραμιώτη για την «προσφορά» τους να αποκλείσουν τον κακό τους δαίμονα (Ξενάκη / Μπιλλήρη) στα ημιτελικά, μετά πήραν και μια μικρή εκδίκηση για την ήττα που τους προκάλεσαν το Σάββατο και παραλίγο να τους βάλει σε «περιπέτειες».

Η επικράτηση αποδείχτηκε εύκολη στο πρώτο σετ. Όντας συγκεντρωμένο το ζευγάρι με τα κόκκινα μπλουζάκια (Κοτσιλιάνος-Ζουπάνης) προηγήθηκε με άνεση, δοκιμάζοντας τις αντοχές του κάτω από τον «καυτό» ήλιο, με όμορφες άμυνες και δυνατές επιθέσεις. Ο 26χρονος Ραμιώτης, εντυπωσίασε με τα μπλοκ του κόντρα στον έμπειρο Κοτσιλιάνο, αλλά τελικά αυτό δεν ήταν αρκετό. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε 21- 16 για τους «Κότσι-Ζούπα».

Στο δεύτερο σετ οι Lord-Ραμιώτης, είχαν την ευκαιρία να κάνουν την ανατροπή και να οδηγήσουν την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Το σκορ «βάδιζε» στον πόντο και η θερμοκρασία ανέβαινε κατακόρυφα, με τους «Lordy» στη συνέχεια να παίρνουν διαφορά πέντε πόντων! Με την άμμο να «αχνίζει», Κοτσιλιάνος / Ζουπάνης δεν τα παράτησαν και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους (18-19). Οι «μάχες» πάνω στο φιλέ και οι δυνατές διεκδικήσεις, έφεραν το σκορ στο 21-21 με την τελευταία επίθεση του πολυτάλαντου Ζουπάνη, ο οποίος έκανε και το τελευταίο σέρβις του αγώνα και πήρε και την πολυπόθητη νίκη με 23-21 στο δεύτερο σετ.