Τετάρτη 18 Ιουλίου 2012

ΤΟΥΡΚΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΑΙΔΩΝ

Γιώργος ΤΖΙΟΥΜΑΚΑΣ
Η Εθνική Παίδων προηγήθηκε, αλλά ηττήθηκε με 3-1 (23-25, 25-23, 25-17, 27-25) από την Τουρκία στην πρεμιέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Βουκουρέστι (18-22/7). Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με ηγέτη τον Τζιουμάκα κατάφερε να κάνει το 1-0 στα σετ.

Όμως, σχεδόν με τον ίδιο τρόπο έχασε το δεύτερο που κρίθηκε επίσης στις λεπτομέρειες, ενώ οι Τούρκοι έχοντας καλή ψυχολογία έκαναν και το 2-1 που τους έφερε σε θέση «οδηγού» στο σκορ.

Οι διεθνείς επανήλθαν και πάλεψαν το ματς στα ίσια για να χάσουν τελικά με 27-25, αφήνοντας όμως, αρκετά θετικές εντυπώσεις από αυτό το πρώτο δείγμα γραφής.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Στέλιος Καζάζης, έδωσε συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, λέγοντάς τους εάν είχαν μερικά ματς ακόμα στις «πλάτες» τους, θα μπορούσαν να είχαν νικήσει την Τουρκία.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής στο «Σπορτς Χολ Κονκόρντια» στο πλαίσιο του Β’ ομίλου, είναι την Πέμπτη (17:00) η διοργανώτρια Ρουμανία, ενώ την Παρασκευή (12:00) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο.

Η σύνθεση της Εθνικής στον αγώνα με την Τουρκία ήταν: Τζιουμάκας, Ηλίας, Καρασαββίδης, Κωστόπουλος, Παπάζογλου, Τουρνάκης, Τσαδήμας (λ), Γιαννέλης, Κόκκινος, Σταυρακάκης, Σπυριούνης, Φωτιάδης.