Σάββατο 16 Ιουνίου 2012

ΙΣΡΑΗΛ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Με 3-2 σετ ηττήθηκε η Εθνική βόλεϊ των ανδρών από το Ισραήλ στην πόλη Γκεντόφτε της Δανίας, στο πρώτο παιχνίδι της τελευταίας φάσης των ομίλων του Ευρωπαϊκού Λιγκ.

Το Εθνικό μας συγκρότημα χάνοντας το "δικό" του 1ο σετ με 32-30 (προηγήθηκε 17-13), έχασε και την ψυχολογία του με συνέπεια να χάσει και το 2ο 25-21 και να βρεθεί πίσω με 0-2.
Με την έναρξη του 3ου σετ ο Αλέκος Λεώνης χρησιμοποίησε στην θέση του δεύτερου ακραίου τον Σαρικεϊσογλου αντί του Ριζόπουλου με αποτέλεσμα η Εθνική να γίνει πιο ουσιαστική στην επίθεση.
Παράλληλα μείωσε τα λάθη της και με πίεση στο σέρβις και αποτελεσματικότητα κοντά στον φιλέ έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ (25-16) μειώνοντας σε 2-1.
Ίδια ακριβώς ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο 4ο σετ, η Ελλάδα κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, βελτίωσε την υποδοχή της, είχε καλύτερη ανάπτυξη, απέφυγε τα αβίαστα λάθη και το πήρε εύκολα με 25-18 ισοφαρίζοντας σε 2-2, αλλά ως εκεί.
Ενώ κανείς θα περίμενε μετά την ισοφάριση σε 2-2 σετ η Εθνική να μπει πιο δυνατά στο τάιμ-μπρέικ έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ, αυτό δεν συνέβη γιατί δεν άντεξε. Φάνηκε πιο κουρασμένη από το μαχητικό Ισραήλ, ο Τζούριτς στο ξεκίνημα του 5ου σετ ζήτησε αλλαγή κουρασμένος και αυτός, αφού ήταν το 1ο του παιχνίδι με την Εθνική μετά από καιρό.
Η Ελλάδα δεν είχε λύσεις στην επίθεση, οι Ισραηλινοί ξέφυγαν με 5-2, 6-3, 10-3 και από ένα σημείο και έπειτα το σετ όλοι απλώς περίμεναν να τελειώσει το σετ και το παιχνίδι.
Το Σάββατο 16 Ιουνίου η Εθνική θα παίξει στις 7.30 μ.μ. (ώρα Ελλάδας) με την γηπεδούχο Δανία.
Τα σετ: 30-32, 21-25, 25-16, 25-18, 7-15
ΕΛΛΑΔΑ: Τερζής1 (1 μπλοκ), Τζούριτς 30 (28/48 με 58%, 2 μπλοκ, 2 άσοι), Ριζόπουλος 3 (3/4 επιθέσεις, 70% στην υποδοχή, 60% άριστες) , Κοκκινάκης 12 (9/21 με 43%, 74% στην υποδοχή, 50% άριστες), Πελεκούδας 12 (9/13 με 69%, 1 μπλοκ), Πετρέας 11 (9/15 με 60%, 2 μπλοκ) (Παπαδημητρίου λίμπερο με 75% στην υποδοχή, 50% άριστες) Σαρικεϊσογλου 14 (12/23 με 52%, 71% στην υποδοχή, 29% άριστες), Μπέλος, Στιβαχτής 4 (2/2, 1μπλοκ), Τακουρίδης 1
ΙΣΡΑΗΛ: Στάιν 9 (5/11 με 45%) , Σοκόλοφ 12, Σαφράνοβιτς 15(14/34, 84%-63% στην υποδοχή, 1 μπλοκ), Κατζένελσον 5, Μπεν Καλ 10, Φαϊγκά 20 (18/29 με 62%, 32%-21% στην υποδοχή) (Σβαρτζ λίμπερο με 79%-58% στην υποδοχή), Βάισμαν, Χέρσικο, Χιλμάν, Μπαρ Νετζέρ.