Κυριακή 10 Ιουνίου 2012

ΙΣΡΑΗΛ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Δεν το πίστεψαν και ηττήθηκαν
Αν και πάλεψε όλα τα σετ, η εθνική ομάδα των ανδρών ηττήθηκε με 3-1 (25-21, 26-24, 22-25, 25-19) από το γηπεδούχο Ισραήλ. στον δεύτερο αγώνα της στην 3η εβδομάδα του Ευρωπαϊκού Λιγκ για τον Α’ όμιλο που διεξάγεται στην πόλη Ραανανά του Ισραήλ. Η ομάδα του Αλέκου Λεώνη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κυνηγούσε στο σκορ τους αντιπάλους της και μόνο στο τρίτο σετ κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να μειώσει το σκορ σε 2-1.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που είχε σε πολύ καλή μέρα τον Θεόκλητο Καριπίδη, σημείωσε 21 πόντους με 20/39 επιθέσεις και έναν άσσο, αλλά και τον Γιάννη Τακουρίδη που προερχόμενος από τον πάγκο πέτυχε 10 πόντους με 7/10 επιθέσεις και 3 μπλοκ, μπήκε στην αναμέτρηση με το αριστερό.

Βελτιωμένη από το χτεσινό παιχνίδι η εθνική μας ομάδα, αλλά πάλι τα λάθη ήταν αρκετά 23, λιγότερα βέβαια σε σχέση με τα 35 χθεσινά, καλύτερη στο μπλοκ, αλλά η υποδοχή παραμένει μελανό σημείο.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με τους Μπέλο, Πελεκούδα, Πετρέα, Καριπίδη, Κοκκινάκη, Τερζή και λίμπερο το Αχιλλέα Παπαδημητρίου.

Στο πρώτο σετ ήταν μακριά από τον καλό της εαυτό, ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ, ισοφάρισε σε 14-14 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα βελτιώθηκαν κάπως και ως τα μισά είχε τον έλεγχο του ματς. Τελευταία φορά προηγήθηκε 12-11, από εκεί και πέρα οι Ισραηλινοί πήραν… το ματς στα χέρια τους και το 2-0 ήταν γεγονός.

Στο τρίτο σετ ο Αλέκος Λεώνης ξεκίνησε με τον Γιάννη Τακουρίδη βασικό και πάλι όμως η αρχή δεν ήταν καλή. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα προβάδισμα που το διατηρούσαν ως το 13-13. Εκεί όλα πήραν αντίθετη τροχιά και η ανατροπή έγινε, μειώνοντας σε 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν κατ’ εικόνα του δεύτερου με καλή αρχή και άσχημο τέλος για την Ελλάδα.

Ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα σε οκτώ αγώνες στο Ευρωπαϊκό Λιγκ για την Ελλάδα που μετά τις δύο νίκες στην Κατερίνη επί του Ισραήλ και της Σλοβακίας αγνοεί την επιτυχία.

Διαιτητές: Μέντβιντ (Ουκρανία), Νταβίνοβιτς (Σερβία)

Τα σετ:  21-25, 24-26, 25-22, 19-25

ΙΣΡΑΗΛ (Καπρόβσκι):  Χέρσκο 7, Στέιν 11, Φαϊγκα 17, Κατζενελσον 1, Σαφράνοβιτς 18, Σοκόλοβ 9 / Σβάρτζ 78% (72%), , Μπαρ Νέτζερ, Χίλμαν 5, Βέισμαν, Μπεν Γκαλ 7, Οζόκιν.

ΕλΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Μπέλλος 11, Πετρέας 8, Τερζής, Καρυπίδης 23, Πελεκούδας 4, Κοκκινάκης 9 / Παπαδημητρίου Αχ. (λ) 66% (36%), Σαρικεϊσογλου 2, Τακουρίδης 8,  Στιβαχτής, Ριζόπουλος 1