Κυριακή 3 Ιουνίου 2012

ΙΣΡΑΗΛ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Έκαναν σεφτέ οι γυναίκες
Μπρνο - Αποστολή ΠΣΑΤ: Γιώργος Μαντζιούκης
Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Λιγκ πέτυχε η Εθνική ομάδα των γυναικών που νίκησε 3-1 (25-22, 25-19, 23-25, 25-21) το Ισραήλ στο τρίτο της παιχνίδι στην 1η εβδομάδα των αγώνων που διεξήχθησαν στο Μπρνο της Τσεχίας...
Ο Τάκης Φλώρος παρέταξε στο αρχικό σχήμα τις Κουτουξίδου, Τσίμα, Τζανακάκη, Χατζηνικολάου, Κιόση, Νομικού και Σκόνδρα, αφήνοντας αυτή τη φορά την Ιβάνοβα εκτός. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 4-8 χάρη στις αποτελεσματικές επιθέσεις της Τσίμα και το μπλοκ. Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 7-9 λόγω των λαθών στην επίθεση, ισοφάρισαν σε 10-10 και ο Τάκης Φλώρος πήρε τάιμ-άουτ.
Με μπλοκ της Τσίμα η Εθνική ξέφυγε εκ νέου με 11-13, στο 12-14 η Χριστοδούλου αντικατέστησε την Κουτουξίδου, το Ισραήλ ισοφάρισε σε 14-14 και έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 16-15.
Στο 18-17 η Κουτουξίδου επέστρεψε, η Κιόση με άσσο πέτυχε το 18-20, με μπλοκ της Νομικού έκανε το 18-21, οι γηπεδούχοι με μπλοκ μείωσαν σε 20-21 και με άσσο η Ντεβάς σημείωσε το 21-22. Μπλοκ η Τσίμα έκανε το 21-23, Χατζηνικολάου αύξησε τη διαφορά (21-24) και η Τσίμα διαμόρφωσε το 22-25.
Στο δεύτερο σετ η Εθνική προηγήθηκε μ 1-5 χάρη στο μπλοκ, η Τσίμα αύξησε τη διαφορά (2-7), η ίδια πέτυχε το 3-8 και η Νομικού με άσσο σημείωσε το 3-9. Η  Τζανακάκη έφερε την Εθνική μπροστά με εφτά πόντους (6-13), οι κυανόλευκες έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-16, η Ζουρ μείωσε με δύο συνεχόμενους άσσο σε 11-16 αλλά η Ελλάδα ξέφυγε εκ νέου με 12-19.
Στο 15-19 ο Τάκης Φλώρος πήρε τάιμ-άουτ, η καλή αμυντική λειτουργία έφερε το 15-21, η Πόντε με άσσο μείωσε σε 17-21 και η Κελεσίδου αντικατέστησε την Τσίμα που είχε προβλήματα στην υποδοχή.
Η Τζανακάκη έκανε το 17-22, η Κολνογκόροφ μείωσε με άσσο σε 19-22, η Τσίμα επέστρεψε αντί της Κελεσίδου, η Τζανακάκη πέτυχε το 19-24, ο Άριε Σέλινγκερ πήρε τάιμ-άουτ και η Νομικού με μπλοκ διαμόρφωσε το 19-25.
Στο τρίτο σετ η Εθνική προηγήθηκε με 6-8, η Κολνογκόροφ ισοφάρισε με άσσο σε 8-8, δύο λάθος επιθέσεις των γηπεδούχων έφεραν το 8-10, αλλά το Ισραήλ ισοφάρισε εκ νέου σε 10-10.
Η Νομικού με μπλοκ έκανε το 10-12, στο 11-12 η Γιώτα αντικατέστησε την Χατζηνικολάου και στο 11-14 ο Άριε Σέλινγκερ πήρε τάιμ-άουτ. Το Ισραήλ μείωσε σε 14-15, η Γιώτα σημείωσε το 14-16 και η ίδια με άσσο αύξησε τη διαφορά σε 14-17.
Η Κιόση πέτυχε το 14-18, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-18, η Κιόση «απάντησε» (17-19) αλλά το Ισραήλ ισοφάρισε σε 19-19, με τον Τάκη Φλώρο να παίρνει τάιμ-άουτ.
Στο 21-21 η Κελεσίδου αντικατέστησε την Κιόση, στο 21-22 η Χριστοδούλου αντικατέστησε την Κουτουξίδου, στο 22-23 η Κιόση επέστρεψε και με μπλοκ το Ισραήλ πέρασε μπροστά με 24-23. Ο Τάκης Φλώρος πήρε τάιμ-άουτ και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-23, με τους κυανόλευκους να διαμαρτύρονται για τον πρώτο χρόνο της Γιώτα, ζητώντας μπλοκ-άουτ.
Στο τέταρτο σετ η Εθνική προηγήθηκε με 1-3, το Ισραήλ ισοφάρισε σε 3-3, λάθος επίθεση των γηπεδούχων έφερε το 3-5 και η ελληνική ομάδα έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 6-8.
Η Στάρικοφ με άσσο ισοφάρισε σε 12-12, οι Ελληνίδες αντέδρασαν (14-16), στο 16-17 η Κελεσίδου αντικατέστησε την Κιόση και η Γιώτα με δύο συνεχόμενες επιθέσεις έκανε το 16-20. Ο Άριε Σέλινγκερ πήρε τάιμ-άουτ, η Τσίμα αύξησε τη διαφορά (16-21), το Ισραήλ μείωσε σε 19-22 και ο Τάκης Φλώρος πήρε με τη σειρά του τάιμ-άουτ. Ακολούθησε το 20-22, λάθος επίθεση της Καλνογκόροφ έφερε το 20-23, η Κιόση σημείωσε το 21-24 και λάθος επίθεση του Ισραήλ διαμόρφωσε το τελικό 21-25.
Η Ελλάδα είχε 12 μπλοκ έναντι 4 της αντιπάλου, 4 άσσους έναντι 7, 49% στην επίθεση έναντι 41% και 45% στην υποδοχή έναντι 39% του Ισραήλ.