Κυριακή 27 Μαΐου 2012

3ος ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΒΛΑΣΗΣ ΜΑΡΑΣ

Χάλκινος στο μονόζυγο ο Μάρας
Λίγη ώρα μετά το χρυσό του Κοσμίδη, ο Βλάσης Μάρας έδινε το δικό του... ρεσιτάλ στο μονόζυγο, όπου κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής με 15.266 βαθμούς έμεινε πίσω από τον «χρυσό» Εμίν Γκαρίμποφ από την Ρωσία (15.833β.) και τον «ασημένιο» Κροάτη Μάριο Μόζνικ (15.566β.).
Εκτός βάθρου ο Τσολακίδης
Ο Βασίλης Τσολακίδης δεν κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο των νικητών στο δίζυγο. Με 14.800 βαθμούς πλασαρίστηκε στην 6η θέση της κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Μαρσέλ Νγκούγιεν με 15.766, το ασημένιο ο Ουκρανός Ολεγκ Βερνιάεφ με 15.666 και το χάλκινο ο Σλοβένος Μίτγια Πέτκοφτσεκ με 15.600 βαθμούς.
Πέμπτος ο Πετρούνιας στους κρίκους
Ο Λευτέρης Πετρούνιας έδωσε τη μάχη του αλλά δεν κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο των νικητών στους κρίκους. Ο Ελληνας πρωταθλητής με 15,333 βαθμούς πλασαρίστηκε στην 5η θέση της κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Αλεξάντερ Μπαλαντίν με 15,666, το ασημένιο ο Ιταλός Ματέο Μοράντι με 15,466 και το χάλκινο ο Ρώσος Ντενίς Αμπλιατζίν με 15,433 βαθμούς. Στον πλάγιο ίππο, το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Κριστιάν Μπέρκι (Ουγγαρία) με 15,958, το ασημένιο ο Βρετανός Λούις Σμιθ με 15,775 και το χάλκινο ο Αρμένιος Χαρ.