Πέμπτη 24 Μαΐου 2012

3ος ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ

Ο 18χρονος Παναγιώτης Σαμιλίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν.

Ο Παναγιώτης Σαμιλίδης πήρε μετάλλιο στον πρώτο μεγάλο τελικό της καριέρας του! Ο 18χρονος κολυμβητής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν.
Σε μια γρήγορη κούρσα ο αθλητής της Αργυρούπολης κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 2:09.72. Το προηγούμενο ανηκε στον ίδιο με 2:10.61 από τον προκριματικό του αγωνίσματος.
Γύρισε πρώτος στα πρώτα 100 μέτρα του τελικού, όμως στη συνέχεια κουράστηκε και τον προσπέρασαν αντίπαλοι με... βαρύ βιογραφικό.
Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Ντανιέλ Γκιούρτα υπερασπίστηκε τον ευρωπαϊκό τίτλο του με χρόνο 2:08.60, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων με δεύτερο τον Γερμανό Μάρκο Κοχ με 2:09.26.