Σάββατο 26 Μαΐου 2012

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΡΑΗΛ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωπαϊκό Λιγκ πέτυχε η Εθνική ανδρών, που επικράτησε με 3-0 του Ισραήλ στο δεύτερο αγώνα της στην Κατερίνη.

Μετά την ήττα με 0-3 από την Ισπανία, η ελληνική ομάδα έδειξε καλύτερο πρόσωπο κόντρα στο πιο αδύναμο Ισραήλ και πήρε την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Λιγκ με το ίδιο σκορ.
Με πρωταγωνιστή τον Πετρέα και τους Μπέλο, Κυριακίδη να βοηθούν σημαντικά, η Εθνική δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ, αλλά τελικά επικράτησε στις λεπτομέρειες.
Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα είναι το Σάββατο (20:30) η Σλοβακία, στην αναμέτρηση που ρίχνει την αυλαία του πρώτου αγωνιστικού τριημέρου.
Τα σετ: 26-24, 25-20, 25-19
ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Μπέλος 12, Πετρέας 14, Σμαραγδής 2, Στιβαχτής 2, Κυριακίδης 9, Ριζόπουλος 5, Παπαδημητρίου Αχ. (λ - 67%) / Παπαδημητρίου Αθ., Σαρικεΐσογλου 1, Σουλτανόπουλος 6, Καριπίδης, Τερζής
ΙΣΡΑΗΛ (Μπαρ Νέτζερ): Στάιν 7, Φάιγκα 16, Μπαρ Νέτζερ 1, Μπεν Γκαλ 6, Σαφράνοβιτς 11, Σοκολόβ 4, Σβαρτς (λ - 64%) / Χέρσκο, Βάισμαν, Χίλμαν 1, Κατζενέλσον
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Ισπανία νίκησε με 3-1 (25-20, 19-25, 25-19, 25-21) τη Σλοβακία και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου.