Κυριακή 27 Μαΐου 2012

ΣΛΟΒΑΚΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Βελτιώθηκε, ανέτρεψε, νίκησε τη Σλοβακία (VIDEO)
Κατερίνη, Αποστολή: Αντώνης ΑραβαντινόςΜε όπλα το πάθος, την αγωνιστικότητα και την συμπαράσταση του κόσμου η εθνική ομάδα των ανδρών έκανε την καλύτερη της εμφάνιση στην Κατερίνη και πέτυχε την δεύτερη νίκη της στην 1η εβδομάδα του Ευρωπαϊκού Λιγκ με ανατροπή επί της Σλοβακίας, που έχει δεύτερο προπονητή τον Αντρέι Κράβαρικ, με 3-2 (25-23, 21-25, 20-25, 25-21, 15-10)...
Η Ελλάδα βρέθηκε 2-1 πίσω στο σκορ αφού οι Σλοβάκοι με πολύ καλό μπλοκ είχαν πάρει τα ηνία του αγώνα. Τότε η απόδοση των διεθνών μας ανέβηκε, πίστεψαν στην νίκη, βοήθησαν για άλλη μια φορά και οι περίπου 800 θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο και ήρθε η δεύτερη νίκη σε τρία ματς.

Εκτός από βαθμολογική σημασία, αυτή η επιτυχία έχει και ψυχολογικά κέρδη αφού επικράτησαν μιας δυνατής ομάδας που πέρυσι ήταν η νικήτρια του Ευρωπαϊκού Λιγκ και πρόσφατα συμμετείχε στο προολυμπιακό τουρνουά.

Πολύ καλός ο Γιώργος Πετρέας με 17 πόντους, αλλά και ο αρχηγός Νίκος Σμαραγδής. Πολύ καλή και η πάσα της εθνικής με τον Θάνο Τέρζη σήμερα να διαδέχεται την πολύ καλή χθεσινή εικόνα του Κώστα Στιβαχτή.

Από τοςυ Σλοβάκους ξεχώρισε ο Μπενζ με 31 πόντους με 30/46 επιθέσεις.

Κλειδί του πρώτου σετ ήταν η ανατροπή του σκορ από 20-18 σε 20-22 για την εθνική μας με την αλλαγή του Καριπίδη στην θέση του Στιβαχτή που «ψήλωσε» το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και δούλεψε για τα καλά το μπλοκ. Έτσι έγινε το 25-23 και το 1-0 μέσα σε ενθουσιώδης ατμόσφαιρα από τους θεατές.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο για τους Σλοβάκους. Εξ’ αρχής με όπλο το πολύ καλό μπλοκ και σε συνδυασμό με τα λάθη στην υποδοχή της Ελληνικής ομάδας έφεραν το 1-1. Μην ξεχνάμε πως η Σλοβακία είναι μια «ψηλή» ομάδα.

Στο τρίτο τα λάθη στην υποδοχή για τους παίκτες του Αλέκου Λεώνη συνεχίστηκαν και η Σλοβακία εκμεταλλεύτηκε την δυναμική της σε επίθεση και μπλοκ και έκανε το 2-1. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 13-13, όμως στην συνέχεια οι αντίπαλοι δημιούργησαν μια διαφορά που δεν καλύφθηκε ποτέ.

Στο τέταρτο το ματς ήταν ντέρμπι ως το 14-14. Στη συνέχεια επίθεση και υποδοχή βοήθησαν την Ελλάδα να στείλει τον αγώνα σε πέμπτο σετ.

Στο τάι μπρέικ οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 5-5. Εκεί ο Γιώργος Πετρέας με δυνατό σέρβις δυσκόλεψε την υποδοχή των Σλοβάκων και η Ελλάδα προηγήθηκε με 10-5.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-21, 25-20, 21-25, 10-15)

Ελλάδα: Μπέλος 6 (6/12 επ.), Πετρέας 18 (2 άσοι, 12/16 επ., 4 μπλοκ), Σμαραγδής 15 (12/20 επ., 3 μπλοκ), Στιβαχτής, Κυριακίδης 10 (8/22 επ., 64% υπ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (1 άσος, 6/15 επ., 71% υπ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου Αχ. (λ, 55% υπ.), Τερζής 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Καριπίδης 10 (8/17 επ., 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου Αθ., Σαρικεϊσογλου 1 (1/3 επ., 67% υπ.), Σουλτανόπουλος

Σλοβακία: Μπενζ 31 (30/46 επ., 1 μπλοκ), Σζάραζ 9 (3 άσοι, 5/8 επ., 1 μπλοκ), Γιόζακ 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ), Χούπκα 4 (4/10 επ.), Σκλαντάνι 5 (5 μπλοκ), Χρίνακ 15 (1 άσος, 13/23 επ., 48% υπ., 1 μπλοκ), Κουμπς (λ, 53% υπ.), Γιακούμποφ 10 (7/22 επ., 44% υπ., 3 μπλοκ), Ζάτκο