Σάββατο 7 Απριλίου 2012

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στον τελικό του κυπέλλου, επικρατώντας με 3-2 του Παναθηναϊκού σε έναν συγκλονιστικό τελικό στην Πρέβεζα.

Ο Ολυμπιακός σήκωσε και φέτος το κύπελλο! Μετά τη Σάμο το 2011 με αντίπαλο την ΑΕΚ, οι "ερυθρόλευκες" κατέκτησαν το δεύτερο κύπελλο στην ιστορία τους, επικρατώντας αυτή τη φορά με 3-2 του Παναθηναϊκού στο συγκλονιστικό τελικό της Πρέβεζας.
Είναι η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός νικάει τον Παναθηναϊκό σε τελικό και ο πρώτος τίτλος για τον προπονητή  Τέλη Σωτήρχο.
Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός που διεκδικούσε το έκτο κύπελλο του, έμεινε για πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια δίχως τίτλο και δεν εξασφάλισε τη συμμετοχή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 σετ, ωστόσο το φινάλε άνηκε στον Ολυμπιακό. Πολυτιμότερη παίκτρια του τελικού αναδείχθηκε η Σοφία Κοσμά στην πρώτη συμμετοχή της στον τελικό. Μεγάλη βοήθεια έδωσε στις "ερυθρόλευκες" η Ράντι Τένεβα που σταμάτησε στους 21 πόντους.
Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ, κάνοντας τα εύκολα δύσκολα. Προηγήθηκε με διαφορά επτά πόντων (14-7) με την Κωνσταντίνου, ωστόσο ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 (14-12) και επανήλθε στη διεκδίκηση του σετ. Με άσο της Χατζηνικολάου ο Παναθηναϊκος πέρασε μπροστά με 21-18 και διατήρησε το "μαξιλαράκι" των τριών πόντων. Η Νιέβα διαμόρφωσε το 25-22.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή και με πρωταγωνίστρια την Τένεβα πήρε τα ηνία του σετ. Οι "ερυθρόλευκες" προηγήθηκαν με 20-14 μετά από άστοχο σερβίς της Γιουράνι. Με τρεις πόντους της Τένεβα και "πράσινα" λάθη ο Ολυμπιακός πήρε το δεύτερο σετ με 25-20.
Μοιρασμένο το τρίτο σετ για τις δύο ομάδες με εκπληκτικό τελείωμα. Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στους πρώτους πόντους και προηγήθηκε με διαφορά τεσσάρων πόντων (10-6). Με σερί 4-1 για τον Ολυμπιακό οι "ερυθρόλευκες" μείωσαν στο έναν πόντο (13-12) και ισοφάρισε τον αγώνα (13-13) χάρη σε άουτ προσπάθεια της Νιέβα.
Ο Παναθηναϊκός έχτισε ξανά διαφορά τριών πόντων, όμως σε κάθε περίπτωση ο Ολυμπιακός επέστρεφε στο σετ. Μετά το 20-20 έγινε πραγματική "μάχη" στην Πρέβεζα. Η Νοσέκοβα εξασφάλισε το πρώτο σετ μπολ για τον Ολυμπιακό (24-23). Τέσσερις ευκαιρίες είχαν συνολικά οι "ερυθρόλευκες", δεν εκμεταλλεύτηκαν καμιά. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μόνο μια ευκαιρία. Η Κοσμά δεν βρήκε στόχο (28-27) και η Φερέιρα σημάδεψε από τη γραμμή του σερβίς (29-27) και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-1 σετ.
Το λάθος της Νιέβα έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 7-2 στο τέταρτο σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 10-10 με την πρώτη σκόρερ, την Κωνσταντίνου. Ακολούθησε νέο ξέσπασμα του Ολυμπιακού (18-13) με τη Χριστοδούλου στο σερβίς.Τελικά, ο Ολυμπιακός έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, κατακτώντας το σετ με 25-19.
Στο τάι μπρέικ η Κωνσταντίνου έκανε το 4-2. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 6-6 με επίθεση της Χριστοδούλου. Με δύο πόντους της Κοσμά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-6. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μπλοκ μείωσε σε 13-11. Με διπλό μπλοκ ο Ολυμπιακός (15-11) κράτησε τον τίτλο.
Τα σετ: 22-25, 25-20, 27-29, 25-19, 15-11.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρχος): Κοσμά 19 (4 άσοι, 14/32 επ., 45% υπ., 1 μπλοκ), Γιακουμή  14 (1 άσος, 6/9 επ., 7 μπλοκ), Καβαθά 8 (5/5 επ., 3 μπλοκ), Νοσέκοβα 13 (1 άσος, 9/18 επ., 60% υπ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2 άσοι, 2/7 επ., 2 μπλοκ), Τένεβα 21 (1 άσος, 19/34 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Δηλαβέρη (λ, 31% υπ.), Σίμανιτς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 21 (2 άσοι, 16/35 επ., 33% υπ., 3 μπλοκ), Νιέβα 12 (11/27 επ., 53% υπ., 1 μπλοκ), Γιουράνι 11 (2 άσοι, 8/24 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 12 (2 άσοι, 8/13 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Φερέιρα 7 (2 άσοι, 4/9 επ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (41% υπ.), Μαλουσάρη, Χριστοδούλου 5 (1 άσος, 4/7 επ., 2 μπλοκ), Κουτσιβίτη.