Πέμπτη 12 Απριλίου 2012

ΙΤΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

Η Εθνική εφήβων ηττήθηκε με 2-3 από την Ιταλία στον εναρκτήριο αγώνα της για τον Α' όμιλο του 2ου προκριματικού γύρου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά κόντρα στους Ιταλούς στην πόλη Μπαρ του Μαυροβουνίου, κατακτώντας τα δύο πρώτα σετ.
Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς η "σκουάντρα ατσούρα" πήρε εύκολα τα δύο σετ που ακολούθησαν, οδηγώντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.
Εκεί, οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι-χέρι μέχρι το 13-13, αλλά η Ιταλία κέρδισε τους δύο τελευταίους πόντους και πήρε τη νίκη.
Η ελληνική ομάδα είχε σε καλή μέρα τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, που τέλειωσε το ματς με 24 πόντους, ενώ στηρίχθηκε ιδιαίτερα στο καλό της σέρβις. Οι Ιταλοί κυριάρχησαν στο μπλοκ (19 έναντι 10), με τον Πίκο να έχει 7. Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική είναι η Φινλανδία τη Μεγάλη Πέμπτη (21:30).
Θυμίζουμε ότι στην τελική φάση προκρίνεται απευθείας μόνο η πρώτη ομάδα του ομίλου, ενώ η δεύτερη και η τρίτη οδηγούνται σε αγώνες μπαράζ, που θα διεξαχθούν τον Ιούλιο.
Τα σετ: 25-22, 31-29, 17-25, 21-25, 13-15
ΕΛΛΑΔΑ (Δημητριάδης): Κοκκινάκης 10, Λιόντας 8, Στίγγας 13, Τζιουμάκας 7, Μαδούρας 4, Κουμεντάκης 24, Πρωτοψάλτης (λ - 76%) / Δαλακούρας 18, Στεφανίδης, Χριστόφας, Ηλίας
ΙΤΑΛΙΑ (Μπονίτα): Ραντάτσο 20, Παρτένιο 1, Ματέι 5, Κάτσι 25, Πίκο 14, Μορέλι 2, Ρίβαν (λ - 79%) / Ταρταλιόνε 11, Σπίριτο 1, Ντιαμαντίνι 9, Μπονάμι