Τρίτη 24 Απριλίου 2012

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-2 ΣΤΟΝ 3ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ (1-2 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ)

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε 3-2 του Ηρακλή στον τρίτο τελικό της Volleyleague και μείωσε σε 2-1 τη σειρά. Την Τετάρτη (25/4, 19:00) ο τέταρτος τελικός.

Σε έναν δραματικό 3ο τελικό, ο Φοίνικας κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη με 3-2 επί του Ηρακλή και να παραμείνει ζωντανός στην υπόθεση-τίτλος.
Οι νησιώτες θα μπορούσαν να "καθαρίσουν" από το 4ο σετ τη νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν εντυπωσιακή ανατροπή στο φινάλε με σερί 10-0.
Έτσι, με τη νίκη αυτή, ο Φοίνικας κατάφερε να μειώσει τη σειρά των τελικών σε 2-1 και την Τετάρτη (25/04, 19:00) θα κοντραριστεί και πάλι με το "γηραιό" στον 4ο τελικό, αναζητώντας την ισοφάριση.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντόκιτς, που έπαιξε σπουδαίο ρόλο (μαζί με τον Μπρτσιτς) στην εντυπωσιακή αντεπίθεση μετά το 1ο σετ, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Ντεσπέιν παραλίγο να πάρει το ματς μόνος του.
Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά την αναμέτρηση, παίρνοντας εύκολα το πρώτο σετ (25-16). Ωστόσο, το 2ο σετ ήταν υπόθεση των γηπεδούχων, που βελτιώθηκαν στο σέρβις και στο μπλοκ, έφτασαν στο 25-18. Με τον ίδιο περίπου τρόπο έγινε και το 2-1, ενώ το καλύτερο σετ από πλευράς θεάματος ήταν το 4ο.
Ο Φοίνικας κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό με τα προηγούμενα σετ, φτάνοντας σε ένα προβάδισμα 6 πόντων (18-12). Ωστόσο, από το 20-15, ο Ηρακλής έκανε ένα απίστευτο σερί 10-0, με 7 μπλοκ, κατακτώντας το σετ με 25-20.
Έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο τάι μπρέικ, αλλά οι νησιώτες αντέδρασαν και τελικά, χάρη στο μπλοκ τους, έφτασαν στο 15-12 και τη νίκη με 3-2.
Τα σετ: 16-25, 25-18, 25-19, 20-25, 15-12
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (2/2 επ.), Θάνος 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 28 (2 άσοι, 23/50 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 1 (40% υπ., 1/3 επ.), Γκόρτσανιουκ 15 (57% υπ., 10/23 επ., 5 μπλοκ), Κουρούπης (λ - 50% υπ.) / Νικηφορίδης (33% υπ., 0/2 επ.), Μπρτσιτς 8 (67% υπ., 8/16 επ.), Αρβανίτης
ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 14 (2 άσοι, 67% υπ., 12/23 επ.), Τακουρίδης 4 (2 άσοι, 1/6 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 17 (1 άσος, 14/34 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), Ντεσπέιν 22 (60% υπ., 20/47 επ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 14 (2 άσοι, 7/15 επ., 5 μπλοκ), Στεφάνου (λ - 65% υπ.) / Μποζίδης, Πελεκούδας 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κολτσιάκης, Εφραιμίδης.