Πέμπτη 26 Απριλίου 2012

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-0 ΣΤΟΝ 4ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ (2-2 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ)

Ο Φοίνικας Σύρου κυριάρχησε με 3-0 του Ηρακλή στον 4ο τελικό, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2, και ο τίτλος της Volleyleague θα κριθεί το Σάββατο στη Μίκρα.

Σε έναν ακόμα εντυπωσιακό τελικό, όπου και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, ο Φοίνικας Σύρου ήταν πιο ψύχραιμος στο φινάλε κάθε σετ και πήρε τη νίκη με 3-0 επί του Ηρακλή.
Έτσι, οι νησιώτες ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών της Volleyleague και το πρωτάθλημα θα κριθεί το Σάββατο (28/04, 19:00) στη Μίκρα.
Η εξέλιξη και στα τρία σετ ήταν ιδιαίτερα δραματική, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν κάθε φορά τα ψυχικά αποθέματα και να "καθαρίζουν" στο φινάλε, χάρη στο εξαιρετικό τους σέρβις.
Χαρακτηριστικά, στο 1ο σετ, κι ενώ ο Ηρακλής βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 22-19, ο Ντόκιτς πήγε στη γραμμή του σέρβις και δεν έφυγε μέχρι το τέλος του σετ, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα σερί 6-0.
Το ρόλο του Ντόκιτς στο 2ο σετ ανέλαβε ο Νικηφορίδης, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε από τον Νίκο Νεόφυτο στο 22-22 μόνο για το σέρβις. Ο Έλληνας ακραίος πήρε αρχικά έναν άσο και εν συνεχεία δυσκόλεψε την υποδοχή του "γηραιού", βοηθώντας να γίνει το 24-22. Το σετ κατέληξε στο Φοίνικα με 25-23.
Στο 3ο σετ, οι γηπεδούχοι επιφύλασσαν μία ακόμα ανατροπή στους φιλάθλους τους, αφού από 16-19 και 22-23, κατάφεραν να επικρατήσουν με 25-23.
Όλα θα κριθούν, λοιπόν, στον 5ο τελικό του Σαββάτου, όπου ο Φοίνικας πάει με σαφώς ανεβασμένη ψυχολογία και με στόχο την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας του, αλλά και να γίνει η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει ολική ανατροπή (από 0-2 σε 3-2) σε τελικούς πλέι οφ.
Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-23
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 3, Θάνος 7 (5/7 επ., 2 άσοι), Μπρτσιτς 14 (10/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 38% άριστες), Ντόκιτς 18 (14/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (11/17 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες), Κουρούπης (λ, 72% υπ. - 39% άριστες) / Παπαγγελόπουλος, Νικηφορίδης 1
ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 9 (6/16 επ., 2 άσοι, 43% υπ. - 24% άριστες), Ντεσπέιν 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 27% άριστες), Πελεκούδας 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 3, Σμαραγδής 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 12 (10/20 επ.), Στεφάνου (λ, 72% υπ. - 64% άριστες) / Μποζίδης, Τακουρίδης, Δημητριάδης.