Κυριακή 25 Μαρτίου 2012

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

Ραφαήλ ΚΟΥΜΕΝΤΑΚΗΣ (ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ.)
Στον πρώτο ημιτελικό της τελικής φάσης των εφήβων που διεξάγεται στην Αργυρούπολη ο Πανελλήνιος επικράτησε με 3-1 (26-24, 24-26, 25-21, 25-23) του Ηρακλή και έκλεισε θέση στον αυριανό τελικό (25/3, 13:00) όπου θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Οι παίκτες του Γιώργου Κλαρούδα δυκολεύτηκαν, αλλά πήραν το πρώτο σετ ξεκινώντας με το... δεξί.

Στο δεύτερο είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 2-0 αφού προηγήθηκαν με 22-17 και 24-22, όμως ο Ηρακλής με ανατροπή και σερί 4-0 ισοφάρισε.

Στο τρίτο οι κυανόλευκοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 15-11 και ο Πανελλήνιο έφερε τούμπα το σετ για το 2-1.

Στο τέταρτο το ματς ήταν θρίλερ. Ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με 10-4 και 22-18. Ο Ηρακλής με 5-0 σερί πήρε κεφάλι στο σκορ με 23-22, αλλά οι ολυμπιονίκες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με δικό τους σερί 3-0 πήραν το ματς και το εισιτήριο για τον τελικό.

Τα σετ:  26-24, 24-26, 25-21, 25-23

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Κλαρούδας): Παπασπύρου, Τοκάνης, Σαμάντας Μπάσης Πάντος, Σούρδι / Πλαγιανός (λ), Μιχαλόπουλος, Σαμπάνης.
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θέλει πολύ να επαναλάβει τα... περσινά και θα διεκδικήσει ξανά την πρωτιά στον αυριανό τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων (25/3, 13:00), αφού νίκησε με 3-0 τον Ολυμπιακό
Οι Ακρίτες θέλουν να επαναλάβουν την επιτυχία του 2011 που αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας.

Στον τελικό θα αντιμετωπίσουν τον Πανελλήνιο που λίγο νωρίτερα νίκησε με 3-1 τον Ηρακλή.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Θ. Κασαμπαλής): Κουμεντάκης Δαλακούρας, Στ. Κασαμπαλής, Καβαρατζής, Χατζόπουλος, Μαυροβόλτσος / Κοντοστάθης (λ), Αλεξανδρόπουλος, Μπίκος, Βενέτης, Χρηστουηλίας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σαραντίτης): Κοκκινάκης, Μάρκου, Κουλοχέρης, Αντωνακάκης, Ράπτης, Φελερής / Κογκαλίδης (λ), Παπαδέας, Κάλλας, Φάκας, Χελβαδιάν.