Κυριακή 25 Μαρτίου 2012

Η 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Β΄ ΕΘΝΙΚΗΣ - ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟ Γ΄ ΟΜΙΛΟ - Ο Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗΝ Α2. ΛΕΣΒΟΣ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΠΡΕΒΕΖΑ, ΦΕ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΚΑΙ ΑΡΙΩΝΑΣ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΑ - Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 ΣΤΟ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α2

Δημήτρης ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)
Η ΜΕΝΤ επικράτησε του Γαλαξία με 3-0 και πανηγύρισε τον τίτλο στον 3ο όμιλο της Β' ανδρών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα αγωνίζεται του χρόνου στη «νέα» Α2 ανδρών μαζί με Ελπίδα, Γαλαξία, ΧΑΝΘ και Μέγα Αλέξανδρο.

Ο τελευταίος πήρε το «εισιτήριο» στο φινάλε καθώς επικράτησε του ουραγού Αριστοτέλη με 3-0 σετ, την ώρα που ο Αρίων έχανε στην Πτολεμαϊδα από τη ΧΑΝΘ! Να σημειωθεί πως το παιχνίδι Ελπίς Θεσ/νίκης - ΑΟ Σερρών δεν έγινε καθώς η φιλοξενούμενη ομάδα δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο.

Αήττητος συνεχίζει ο Πανερυθραϊκός
στον 2ο όμιλο της Β΄ ανδρών, πηγαίνοντας… φουλ για πρωτάθλημα μετά και το 3-0 επί της Αναγέννησης στην Άρτα. Εύκολες νίκες σημείωσαν, επίσης με 3-0 σετ, ο Αίας Μαλεσίνας, απέναντι στην Ολυμπιάδα Πατρών και η Καλαματά κόντρα στην Πρέβεζα.

Στον αγώνα του Μοσχάτου, η γηπεδούχος ομάδα επικράτησε εύκολα με 3-0 κόντρα στη ΦΕΙ, όμως, πέρα από το αγωνιστικό, αξίζει να αναφερθεί η κίνηση των γηπεδούχων, οι οποίοι πριν από την έναρξη του αγώνα βράβευσαν τον αθλητή των Ιωαννίνων, Γιώργο Τσίμα με τιμητική πλακέτα για το ήθος του.

Και αυτό γιατί στον αγώνα του Α' γύρου μεταξύ των δύο ομάδων στα Γιάννενα, ο εν λόγω αθλητής είχε προσφέρει τις πρώτες βοήθειες στον παίκτη του Μοσχάτου Θέμη Κόντο, όταν εκείνος τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Στον
1ο όμιλο, η AEK πέρασε σαν σίφουνας και από το γήπεδο του Μίλωνα (εκεί όπου έγινε το ματς) κόντρα στον Πανιώνιο και ουσιαστικά δύο στροφές πριν από το τέλος, πανηγύρισε πρόωρα την κατάκτηση του τίτλου.

Και αυτό γιατί στον Πειραιά, ο Εθνικός έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι ηττήθηκε από την Αργυρούπολη με 1-3 και δεν προλαβαίνει να καλύψει τη διαφορά για την 1η θέση.

Μάλιστα, στο 14-13 του 4ου σετ, ο Α' διαιτητής κ. Μάλφας διέκοψε τον αγώνα για περίπου 15 λεπτά, καθώς φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδας του πέταξαν νερό και ο αγώνας συνεχίστηκε όταν έφτασε στο γήπεδο η αστυνομία. Σε άλλο ματς του ομίλου, η ΓΕ Ηρακλείου έκανε το «διπλό» στη Λέσβο, με 3-0 σετ και ελπίζει σε «σωτηρία».